Dlaczego mój laptop się przegrzewa? - HARDWARE - PASTA - LAPTOPY
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Informatyka Dlaczego mój laptop się przegrzewa?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Dlaczego mój laptop się przegrzewa?

Wysoka temperatura podzespołów laptopa może doprowadzić do ich słabszego działania, a nawet uszkodzenia. Z tego też względu, w przypadku zauważenia objawów przegrzewania się sprzętu, należy działać szybko i zdecydowanie. Podpowiadamy, co warto zrobić w takiej sytuacji.

Problemy ze zbyt wysokimi temperaturami kluczowych podzespołów najczęściej pojawiają się po 2-3 latach od zakupu. Gdy gwarancja producenta mija, sprzęt często zaczyna wykazywać pierwsze oznaki zużycia. Oczywiście nie muszą one kończyć się zakupem nowego laptopa. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które pozwolą wydłużyć żywotność urządzenia. Niezależnie od tego, czy jest to laptop do gier, model biurowy czy do zadań profesjonalnych.

 

Powody przegrzewania się laptopa – wyczyść swój sprzęt!

Przyczyn nadmiernego nagrzewania się dysku twardego, procesora czy karty graficznej możemy być wiele. Co ważne, często winny nie jest sprzęt, a my sami. Poniżej znajdziecie najczęstsze powody takiego stanu rzeczy.

 • Zakurzone wnętrze laptopa. Laptop nie powinien być traktowany jako elementy do zbierania kurzu. Jeśli bowiem osadza się w dużej ilości na klawiaturze, ekranie czy też obudowie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdzie się on również w środku. Z biegiem czasu może być go tak dużo, że układ chłodzenia urządzenia nie będzie w stanie nadążyć z obniżaniem generowanych temperatur. Zaburzona zostanie cyrkulacja powietrza, niektóre elementy mogą zostać nawet zapchane. Jest to najlepszy sposób na przegrzanie i spalenie sprzętu.
 • Zużyta pasta termoprzewodząca (https://www.morele.net/kategoria/pasty-termoprzewodzace-i-termopady-1292/). Część osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Jak się jednak okazuje, pasta odpowiada za przewodzenie ciepła. Z tego też powodu jest nakładana przy szczególnie nagrzewających się podzespołach (np. przy procesorze). Jej właściwości nie są jednak wieczne. Po pewnym czasie ulega ona wyschnięciu, co znacząco wpływa na skuteczność odprowadzania ciepła.
 • Uruchamianie zbyt wymagających programów i gier. Gdy komputer działa na pełnych obrotach, mocno się nagrzewa. Długotrwałe utrzymywanie takiego stanu prowadzić może natomiast do szybszego zużycia układu chłodzenia i wielu innych elementów. Jeśli więc nie chcecie, by Wasz laptop do gier zamienił się w głośny statek kosmiczny, uruchamiajcie gry, które jest w stanie bez problemu obsłużyć.
 • Złe użytkowanie sprzętu. Związane jest ono głównie z blokowaniem wylotów powietrza, na przykład przez koce, poduszki czy obrusy. Ciepłe powietrze nie może się wydostać z wnętrza laptopa, przez co jego temperatura wzrasta.

 

  Co robić, gdy laptop się przegrzewa?

  Dbanie o sprzęt wcale nie jest trudne. Wystarczy zrezygnować z kilku nawyków i pamiętać o tym, że żaden laptop nie jest wieczny. Co więcej, jego żywotność w dużej mierze zależy od naszego podejścia. Warto więc regularnie czyścić laptopa. Skorzystać możecie z najzwyklejszej szmatki do kurzu oraz sprężonego powietrza, które zakupicie w sklepach z elektroniką i supermarketach.

  Laptop zawsze powinien znajdować się na prostym, twardym podłożu, tak aby wspomniane wyloty powietrza nie były blokowane. Zrezygnujcie więc z obrusów i serwetek, a gdy planujecie uruchomić wymagające programy lub gry, nie zabierajcie go do łóżka. Jeśli nie czujecie się na siłach, by zajrzeć do wnętrza laptopa, by go wyczyścić i wymienić pastę termoprzewodzącą, skorzystajcie z pomocy fachowców. Tego typu usługi nie są drogie, a mogą naprawdę zwiększyć komfort obsługi sprzętu.

   

  Jak sprawdzić temperaturę podzespołów?

  Objawy przegrzewania się laptopa najczęściej związane są z wolniejszym działaniem urządzenia, głośną pracą wiatraka, a także zawieszaniem się programów. W skrajnych przypadkach dojść może nawet do przepalenia podzespołów. Nie należy więc czekać, aż pierwsze problemu dadzą o sobie znać. Niezwykle ważna jest profilaktyka. W tym przypadku polegać będzie ona na stałej kontroli temperatur generowanych przez poszczególne podzespoły. Zadbać o to możemy na dwa różne sposoby.

  • BIOS – system zapewnia nam dostęp do najważniejszych informacji na temat naszego sprzętu, w tym temperatury procesora. Zazwyczaj jest ona dostępna w głównym ekranie lub podsumowaniu naszej specyfikacji. Należy jednak pamiętać, iż pomiar dotyczy momentu, gdy układ CPU pracuje pod niskim obciążeniem.
  • Dedykowane programy – dzięki nim na bieżąco można kontrolować temperaturę wszystkich najważniejszych podzespołów. Także podczas obsługi wymagających gier czy też programów profesjonalnych. Analizowany jest nie tylko procesor (niezależnie od tego, czy jest to model Intel Core i5, AMD Ryzen czy inny), ale również karta graficzna, płyta główna i inne elementy. Do tego często dochodzą opcje dodatkowe, pozwalające na przykład na sprawdzenie stanu zamontowanych podzespołów.

   

  Jak obniżyć temperaturę laptopa? Postaw na podstawkę chłodzącą

  Regularne czyszczenie sprzętu i wymiana pasty termoprzewodzącej to często najskuteczniejsze sposoby na to, aby wyeliminować problem nadmiernego nagrzewania się laptopa. Skorzystać możemy również ze specjalnych podkładek chłodzących, które także obniżą generowane temperatury. Na rynku znaleźć można mnóstwo tego typu produktów, wyposażonych w jeden bądź kilka wentylatorów. Okażą się niezwykle pomocne, zwłaszcza podczas pracy pod dużym obciążeniem.

  Nie bez znaczenia jest także optymalizacja systemu. Oczyszczenie go z niepotrzebnych programów czy też naprawa rejestru pozytywnie wpłynie na jego wydajność. Po raz kolejny z pomocą przychodzą nam specjalne narzędzi, których w sieci jest cała masa.

  Trudno oczekiwać, by laptop działał wiecznie. Możemy jednak zrobić wiele, aby wydłużyć jego żywotność. Związane jest to chociażby z niedopuszczaniem do nadmiernego nagrzewania się najważniejszych elementów budowy sprzętu.

  follow us in feedly
  Średnia ocena:
   
  REKLAMA

  Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

  Zapisz się
  Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
  Komentarze (0)
  Dodaj komentarz:  
  Twój pseudonim: Zaloguj
  Twój komentarz:
  dodaj komentarz
  REKLAMA
  Nasze serwisy:
  elektrykapradnietyka.com
  przegladelektryczny.pl
  rynekelektroniki.pl
  automatykairobotyka.pl
  budowainfo.pl