Dlaczego warto zainwestować w czujniki ruchu i zmierzchu? - STEROWANIE OŚWIETLENIEM - CZUJNIKI ZMIERZCHOWE - DETEKTOR PODCZERWIENI - CZUJNIKI RUCHU - GTV
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Dlaczego warto zainwestować w czujniki ruchu i zmierzchu?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Dlaczego warto zainwestować w czujniki ruchu i zmierzchu?

fot. GTV

Mikrofalowe czujniki ruchu dają możliwość zautomatyzowania procesu włączania i wyłączania światła, dzięki czemu jego włączniki i wyłączniki stają się zbędne.

Zasada działania czujników mikrofalowych opiera się na wysyłaniu i odbieraniu fal elektromagnetycznych. Kiedy fale odbijają się od ruchomej przeszkody, czujnik pozwala na przepływ energii elektrycznej do lampy i zapala światło. W momencie gdy czujnik nie wykrywa ruchu, przepływ prądu do lampy jest blokowany.

Czym cechują się mikrofalowe czujniki ruchu?

Mikrofalowe czujniki ruchu to urządzenia o wysokiej czułości, reagujące na najdelikatniejszy ruch w pomieszczeniu. Znajdziemy wśród nich różne rodzaje, m.in. czujki 360 (pozwalające na wykrycie ruchu z każdej strony), małe czujniki o mocy 12V (idealne do taśmy LED), czujniki ruchu sufitowe czy też zewnętrzne (o wyższej szczelności, odporne na trudne warunki atmosferyczne). Można je zastosować do większości opraw świetlnych, w tym także taśmy LED. Większość czujek daje też możliwość dostosowania ich parametrów do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu możemy samodzielnie określić np. czas świecenia się lampy od momentu, w którym ruch przestał być rejestrowany.

 

Jak działają czujniki zmierzchu?

Czujniki zmierzchu mierzą moc i natężenie światła słonecznego, zapalając lampy wtedy, gdy będzie ono niższe od określonej wartości. Są więc niezastąpione w ogrodach, na podjazdach czy przed wejściem do domu. Czujniki zmierzchu wykorzystuje się też w przestrzeniach publicznych oraz jako element ochrony przeciwwłamaniowej. Czujniki zmierzchowe można też łączyć z czujkami ruchu – dzięki takiemu rozwiązaniu światło zapali się tylko po zapadnięciu zmroku, gdy czujnik wyczuje ruch w otoczeniu. Podczas ich montażu należy zwrócić uwagę na umieszczenie czujnika w takim miejscu, do którego bez przeszkód dociera światło słoneczne.

Jak działają czujniki zmierzchu?

 

Kiedy zastosować czujniki podczerwieni?

Czujniki podczerwieni działają jak włączniki światła w momencie, gdy wykryją zmianę promieniowania na określonym obszarze. Są one wyczulone na zmianę temperatury w otoczeniu, emitowanego przez człowieka lub zwierzę. Czujniki podczerwieni należy montować na odpowiedniej wysokości, ponieważ wykazują największą czułość w stosunku do obiektów, które poruszają się prostopadle do nich. 

Włącznik dotykowy na podczerwień nie powinien być niczym przysłonięty ani umieszczony w pobliżu urządzeń grzewczych czy klimatyzacyjnych. Tego rodzaju czujki stosuje się tylko wewnątrz pomieszczeń – nie nadają się one bowiem do zastosowań zewnętrznych. Jednym z bardziej uniwersalnych modeli jest czujnik ruchu CR-1, produkowany przez GTV Lighting, który wykrywa ruch w promieniu 20 metrów.

czujnik ruchu gtv cr-1

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
GTV Poland
ul. Przejazdowa 21, Pruszków
tel.  +48 22 444 75 00
www.gtv.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl