Artykuł krótko opisuje najważniejsze informacje o sterowniku PLC.
Sterownik PLC
Sterownik PLC jest urządzeniem swobodnie programowalnym. Służy do sterowania procesami logicznymi. Swoje zastosowanie znajduje w urządzeniach i maszynach przemysłowych, ale także spotyka się go w tzw. inteligentnych budynkach. Sterownik PLC został wynaleziony pod koniec lat 60-tych a Stanach Zjednoczonych. Powstał w celu eliminacji oraz uproszczenia skomplikowanego okablowania pomiędzy stycznikami i przełącznikami. Które były stosowane w tamtych latach
Sterownik PLC składa się z elementów takich jak:
- jednostka centralna CPU.
- wejścia cyfrowe
- wejścia analogowe
- wyjścia cyfrowe
- wyjścia analogowe
- moduł zasilania
- moduł komunikacji
- pamięć
Sterownik PLC posiada procesor, który pobiera i zamienia dane z pamięci. Wejścia analogowe służą do pomiaru sygnału ciągłego. Pomiar odbywa się poprzez zmianę wartości. Konieczne jest, aby wejścia cyfrowe były połączone z dopasowanymi przetwornikami. Przekształcają one sygnał analogowy na cyfrowy. Wtedy to jednostka CPU czyta wyłącznie sygnał cyfrowy. Natomiast moduły wyjściowe mają za zadanie sterowanie aparaturą wykonawczą. Moduł zasilania, w zależności od sterownika może być nieodzowną częścią lub osobnym elementem sterownika PLC. Ponadto w każdym sterowniku PLC występuje moduł komunikacji. Musi on zawierać przynajmniej jeden port, aby była możliwa komunikacja sterownika z komputerem. W sterowniku PLC koniecznością jest pamięć, to w niej przechowywane są programy.
Spośród producentów sterownika PLC wyróżnia się takich jak: Delta Electronics, Fatek, Unitronics, Relpol, LG, Siemens, Schneider Electric, Eaton.
Sterownik PLC sprawdza się niemalże w każdej części przemysłu, ale także w urządzeniach, które służą nam na co dzień. Sterownik ułatwia wykonywanie czynności takich, które są cykliczne, dlatego właśnie jest tak popularny.