Bezpieczny dom. Wybieramy czujkę przeciwpożarową - CZUJNIK DYMU - CZUJNIKI CZADU
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Budownictwo Bezpieczny dom. Wybieramy czujkę przeciwpożarową
drukuj stronę
poleć znajomemu

Bezpieczny dom. Wybieramy czujkę przeciwpożarową

Pożar zawsze niesie za sobą duże straty materialne i ogromne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi przebywających w budynku. Czujki przeciwpożarowe to najlepszy sposób na wczesne ostrzeganie o potencjalnym zagrożeniu pożarem.

Kiedy w budynku pojawia się ogień zagrożone jest nie tylko mienie, ale przede wszystkim ludzie. Pożar niesie za sobą szereg śmiertelnych zagrożeń - toksyczny dym, płomienie i czad. Jak podają statystyki ponad połowa pożarów w Polsce dotyczy domów jednorodzinnych i mieszkań. 

Jak działa czujka przeciwpożarowa?

W przypadku zagrożenia pożarem kluczowym czynnikiem jest czas. Zatem uzupełnienie systemu alarmowego o czujki przeciwpożarowe to rozsądna inwestycja w bezpieczeństwo. Specjaliści Internetowego Centrum Zabezpieczeń ivolta.pl są zgodni co do słuszności stosowania rozwiązań kompleksowych. System alarmowy nie musi chronić dom wyłącznie przed włamaniem - odpowiednio skonfigurowany zapewni bezpieczeństwo jego mieszkańcom. 

Systemy przeciwpożarowe opierają się o czujniki, które w pewnym stopniu imitują działanie ludzkich zmysłów. Czujka reaguje na pojawienie się dymu w pomieszczeniu, niebezpiecznie rosnącą temperaturę lub pojawienie się płomieni. Dzięki temu można rozpocząć ewakuację i akcję gaśniczą na tyle szybko, aby chronić ludzi i ograniczyć do minimum straty materialne.  

Jak wybrać odpowiednią czujkę?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tych urządzeń, które różnią się od siebie sposobem detekcji oznak potencjalnego zagrożenia. Najpopularniejsze są czujki optyczne lub inaczej fotoelektryczne, których działanie opiera się na zjawisku absorpcji. Wiązka promieniowania podczerwonego wysyłana jest przez emiter do odbiornika. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się dym, część w tego promieniowania zostanie zaabsorbowana i natychmiast uruchomi się sygnał alarmowy - świetlny lub dźwiękowy w zależności od wybranego modelu urządzenia. 

Czujka optyczno - termiczna posiada dwa detektory. Poza wykrywaniem dymu posiada również funkcję wykrywania wysokiej temperatury w pomieszczeniu. Uruchomienie alarmu odbywa się w momencie, gdy temperatura przekroczy ustaloną wartość. 

Czujka optyczno-termiczno-chemiczna to zaawansowane urządzenie, które poza dymem i wysoką temperaturą wykrywa również bezwonne gazy powstające w procesie spalania, które są śmiertelnie niebezpieczne dla człowieka:  tlenek węgla (CO), wodór (H) i tlenek azotu (NO).

Wybierając czujkę należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość pomieszczenia - duży metraż może wymagać zamontowania kilku urządzeń. Czujki zasilane są bateriami - zatem model, który będzie wyraźnie sygnalizował konieczność ich wymiany. Obecnie pracę tych urządzeń można z łatwością zintegrować z systemem alarmowym i  kontrolować całość za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfon. 

Dobra czujka przeciwpożarowa powinna posiadać funkcję, za pomocą której regularnie możesz testować jej prawidłowe działanie. Planując montaż systemów ostrzegania przeciwpożarowego bierz pod uwagę wyłącznie urządzenia certyfikowane - tylko wówczas masz pewność, że czujka będzie właściwie spełniać swoją rolę.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl