Przesyłanie danych z wykorzystaniem światła jest obecnie najnowocześniejszą technologią wspierającą m.in. przemysł teleinformatyczny oraz telekomunikacyjny. Światłowody umożliwiają transport danych o zasięgu nieporównywalnym dla sygnału elektrycznego oraz stanowią podstawę wzrostu dostępnej prędkości Internetu.
Rozwijając temat światłowodów, należy zwrócić uwagę na umieszczone wewnątrz włókna, które za pomocą światła przenoszą dane lub informacje. Choć jest to prosta definicja, jej zrozumienie może sprawić nie problem. Zasada działania została oparto na zjawisku odbicia światła, które jednocześnie stanowi główną różnicę odróżniającą światłowody od tradycyjnego przewodu miedzianego. Nośnikiem informacji nie jest już sygnał elektryczny, a światło generowane za pomocą nadajnika. Dane przesyłane są przy wykorzystaniu efektu odbicia wiązki pod dowolnym kątem. Ostatecznie jest ona przechwytywana przez odbiorniki i powrotnie przekształcana do postaci sygnału elektrycznego. Nośnik nie jest jedyną cechą, która wyróżnia ten typ przewodów. Warto również zwrócić uwagę na:
W zależności od materiału wykorzystanego do wytworzenia światłowodu, możemy wyróżnić trzy rodzaje tych kabli, różniące się przeznaczeniem oraz właściwościami. Istotnym parametrem, branym pod uwagę podczas doboru materiału rdzenia i płaszcza jest współczynnik załamania światła, który aby zatrzymać wiązkę wewnątrz rdzenia, musi mieć mniejszą wartość.
Zewnętrzna warstwa światłowodów wykonana jest z materiałów plastycznych, często odpornych na temperaturę i zmianę właściwości mechanicznych. W zależności od przeznaczenia przewodu, zostanie on dobrany w taki sposób, aby przeciwdziałać czynnikom panującym w otoczeniu pracy.
Warto zaznaczyć, że światłowody występują najczęściej w trzech formach:
Złącza światłowodowe występują w dwóch rodzajach, różniących się kątem zakończenia złącza. Wyróżnia się płaskie zakończenie Ultra Physical Contact (UPC) oraz zakończenie pod kątem Angled Physical Contact (APC).
Oferta TME
Nowością w ofercie TME są światłowody firmy Lapp Kabel, podzielone na dwa typy kabli połączeniowych. Patchcordy obustronnie zakończone złączem światłowodowym oraz pigtaile, które tylko z jednej strony zawierają złącze, a z drugiej umożliwiają dowolne przyłączenie kabla przy pomocy spawu termicznego lub połączenia mechanicznego.
Więcej na: www.tme.eu/pl
REKLAMA |
REKLAMA |