Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność, zwłaszcza gdy posiadamy tuż obok domu perfekcyjną przestrzeń do relaksu, w której chętnie się zaszywamy, regenerując siły, bawiąc się z dziećmi lub spotykając się ze znajomymi.
Aby idealnie zaplanować taras, który będzie nie tylko piękny, ale też w pełni funkcjonalny i bezpieczny, trzeba się dobrze przygotować. Co jest potrzebne, żeby odpoczynek w przydomowej przestrzeni stał się prawdziwą przyjemnością dla wszystkich domowników oraz zaproszonych gości?
Bez względu na to, czy nasz taras jest przestronny, czy naprawdę niewielki, jego przytulność tkwi w optymalnym zaplanowaniu wszystkich elementów tak, żeby dawały czystą przyjemność przebywania w danym miejscu.
Ma to być strefa dedykowana rekreacji i odpoczynkowi, dlatego zadbajmy o to, żeby prezentowała się świetnie i równocześnie była w pełni funkcjonalna. Do tego celu potrzebujemy kilku głównych elementów wyposażenia.
Nie można mówić o przestrzeni wypoczynkowej, jeśli nie wyposażymy jej w praktyczne i piękne meble ogrodowe. To właśnie od nich zależy komfort przebywania w ogrodzie. Warto zatem dokładnie sprawdzić zestawy, które przykuły naszą uwagę.
Czym powinny się wyróżniać? Przede wszystkim muszą być wygodne i gwarantować przyjemność spoczywania na nich przez dłuższy czas. Do tego celu przydają się praktyczne poduszki. Sprawiają, że siedzi się wygodniej, a przy tym powierzchnia mebli, nagrzana od słońca, nie powoduje nawet najmniejszego dyskomfortu.
Oczywiście wyposażenie ogrodowe jest zazwyczaj narażone na szereg szkodliwych czynników. Dlatego musi być zdecydowanie trwalsze niż produkty przeznaczone do użytkowania we wnętrzach. Najmniej troski potrzebują elementy z tworzyw sztucznych. Nieco więcej zachodu wymagają meble z drewna, rattanu lub metalu. Jednak nawet one potrafią utrzymywać optymalną kondycję przez długi czas, jeśli tylko zadbamy o odpowiednią pielęgnację.
Gdy tylko zaczyna robić się nieco cieplej, chętnie spędzamy spokojne wieczory w przydomowej przestrzeni. Żeby relaks nie kończył się wraz z nastaniem nocy, potrzebujemy wyposażyć nasz taras w praktyczne oświetlenie ogrodowe.
Lampy do ogrodu muszą wyróżniać się wysokim współczynnikiem IP. Ich wodoszczelność powinna być dopasowana do miejsca, w którym mają się znaleźć. Jeśli planujemy przymocować je do ściany pod zadaszeniem, w zupełności wystarczy IP 44. Jeżeli jednak oprawa będzie narażona na bezpośrednie zalanie wodą podczas deszczu, zdecydowanie lepiej postawić na produkty o współczynniku IP46 lub nawet IP48. Dzięki temu zyskujmy większą trwałość lamp oraz zmniejszamy ryzyko wystąpienia zwarcia, które mogłoby prowadzić do porażenia prądem.
Ciekawą opcją, dostępną w nowoczesnych systemach oświetleniowych do ogrodu, jest zdalne sterowanie wszystkimi punktami świetlnymi. Można je włączać, wyłączać, regulować ich natężenie, a nawet tworzyć sceny świetlne – zupełnie jak w domowych przestrzeniach.
Zarządzanie oświetleniem odbywa się przy pomocy pilota lub praktycznej aplikacji ściąganej na telefon, z której pomocą jesteśmy w stanie sterować szeregiem innych urządzeń elektrycznych wpiętych do systemu Smart House.
Sezon wiosenno-letni w Polsce nie należy do specjalnie długich. Jesienią wieczory stają się coraz chłodniejsze i często nawet pomimo pięknej pogody trudno wytrzymać na tarasie.
Dlatego coraz więcej osób zaczyna wprowadzać na tarasy i balkony praktyczne rozwiązania grzewcze.
Najlepiej pod tym względem sprawdzają się promienniki elektryczne lub gazowe, dające przyjemne ciepło oraz pozwalające na znaczące wydłużenie sezonu tarasowego, nawet do pierwszych przymrozków.
Często taras stanowi naszą przydomową oazę, w której relaksujemy się po trudnym dniu lub organizujemy przyjemne spotkania towarzyskie. Musi zatem umiejętnie łączyć maksymalną funkcjonalność oraz spore walory estetyczne. Warto zatem zawczasu zadbać o odpowiednie komponenty, które zbudują miejsce wręcz perfekcyjne i idealnie dopasowane do naszych potrzeb.
REKLAMA |
REKLAMA |