Wybierając projekt domu, który jest idealnie skrojony pod nasze wymagania, spośród wszystkich gotowych propozycji, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Oczywiście, niech głównym wyznacznikiem będzie spełnienie marzeń, jednakże sam wybór projektu dopiero rozpoczyna szereg czynności i decyzji, które przed nami się pojawią. Nie czekaj więc i dowiedz się wszystkiego, na co musisz być przygotowanym.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważna przy wyborze projektu jest jego adaptacja. Nie posiadając jej, tak naprawdę nie dostaniemy pozwolenia na budowę, czyli realizacji naszych planów. Warto więc, podczas wyboru gotowego projektu, wziąć pod uwagę kilka elementów, które wpłyną na szybkie i sprawne przeprowadzenie jego adaptacji. Jednakże zaczynając od początku...
Najprościej rzecz ujmując, jest to przystosowanie danego projektu to ogólnych warunków panujących na naszej działce, czyli gruntów oraz parametrów nieruchomości. W praktyce najczęściej wiąże się to np. z przeniesieniem drzwi wejściowych w inne miejsce, zmianą położenia okien czy też ingerencją w długość lub szerokość budynku – warto jednak pamiętać, że zbyt duże ingerencje wymagają wiedzy i zgody autora. Co można zmienić bez wiedzy architekta-twórcy? Otóż do każdego projektu dołączony jest wykaz możliwych modyfikacji. Dlatego też tak ważne jest, żeby w jak największym stopniu skupić się na takich domach, które będą wymagały małego nakładu pracy przy jego adaptacji.
Kolejną ważną sprawą jest wybór domu, który będzie możliwy do postawienia na naszej działce. Należy pamiętać, że przepisy budowlane jasno i bezwzględnie określają takie wartości, jak np. możliwa odległość budynku od drogi czy bocznych granic działki. Jeśli więc posiadamy obszar niezbyt wielkich rozmiarów, nie możemy sobie pozwolić na ogromny dom, mimo że wydaje się, iż zmieści się idealnie. Z drugiej strony autor projektu może po prostu nie wyrazić nam zgody na zbyt duże w nim zmiany...
Wszystko zależy od terenu, na jakim znajduje się nasza działka. Może się okazać, że niezbędny będzie wypis oraz wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeśli takowy obowiązuje. Jeśli nie, z procedurą adaptacyjną przyjdzie nam czekać do momentu otrzymania decyzji o warunkach zabudowy. W między czasie warto znaleźć odpowiedniego i wykwalifikowanego architekta, który przygotuje nam adaptację projektu – to on stanie się finalnym autorem naszego wymarzonego domu, dlatego więc wybór powinien paść na sprawdzonego i godnego zaufania specjalistę. Warto skupić się na polecanych przedsiębiorcach czy to przez znajomych i rodzinę, czy innych klientów.
Jak w praktycznie każdym przypadku, musimy się liczyć z wydaniem pewnej liczby środków na przeprowadzenie adaptacji. Wycena przez architekta zostanie wykonana na podstawie ilości wymaganych do wprowadzenia zmian, a także ich poziomu skomplikowania. Bardzo rzadko się zdarza, żeby była to kwota mniejsza niż 2000 złotych – warto mieć przygotowaną nawet większą ilość gotówki na ten wydatek, bo taki nas prawdopodobnie spotka. Potraktujmy to jednak jako rzecz konieczną, niezbędną, gdyż (jak zostało już wspomniane) bez adaptacji do budowy nawet nie przystąpimy. To ona przenosi nasz wybór prosto ze stron katalogowych do rzeczywistości.
REKLAMA |
REKLAMA |