Przekształcamy wielkie zbiory danych w dane inteligentne - MAGISTRALA CAN - BIG DATA - PRZEMYSŁ 4.0 - PRZEMYSŁOWY INTERNET RZECZY - FABRYKA 4.0 - SIEĆ 5G - INDUSTRIAL IOT - ANALIZY PREDYKCYJNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Przekształcamy wielkie zbiory danych w dane inteligentne
drukuj stronę
poleć znajomemu

Przekształcamy wielkie zbiory danych w dane inteligentne

fot. Bosch Rexroth

Internet rzeczy (IoT), łączność i Przemysł 4.0 nie mogą być dłużej postrzegane jedynie jako modne nowinki techniczne. IoT to bez wątpienia tendencja, która urzeczywistnia wizję „Fabryki przyszłości”. Według firmy badawczej Gartner około 6 miliardów obiektów na całym świecie jest już połączonych z Internetem. Do roku 2020 liczba ta ma przekroczyć 20 miliardów. Według wewnętrznego badania firmy Bosch Rexroth w tym samym czasie wartość rynku Internetu rzeczy osiągnie 250 miliardów dolarów.

Bardzo ważną dla nas rzeczą jest uświadomienie naszym klientom wyraźnych korzyści płynących z zastosowań IoT.

Poniżej prezentujemy przykład, jak można (wymienione powyżej) wielkie zbiory danych  zmienić w dane inteligentne. Sam hydrauliczny napęd jezdny wózka widłowego łatwo zapewnia strumień danych 1 Mb/s. Oprócz wyzwania, jakim jest przesyłanie tych danych za pośrednictwem magistrali CAN w obrębie pojazdu i załadowanie ich do chmury bez korzystania z sieci 5G, najlepiej w czasie rzeczywistym, naprawdę istotne są odpowiedzi na pytania: Do czego można użyć tych danych? Co można dzięki nim osiągnąć? Jakie płyną z nich korzyści? Jednym z oczywistych pomysłów jest użycie tych danych do zoptymalizowania procesu konserwacji. Nigdy więcej okresowych prac konserwacyjnych, które z reguły nie są wykonywane w najlepszym możliwym momencie, a zamiast tego naprawy bądź wymiana sprzętu na żądanie wtedy, gdy jest to konieczne. Idealnie byłoby, gdyby dobrze zaprojektowany algorytm mógł samodzielnie wyciągnąć właściwe wnioski z tej puli danych.

Wielką korzyścią dla firmy Bosch Rexroth jest to, że możemy realizować ten proces szybciej i w bardziej niezawodny sposób. Pomaga nam w tym dogłębna znajomość zarówno pojedynczych komponentów, jak i ich zastosowań.

To, co niektórzy eksperci z dziedziny IoT nazywają „know-how żelaza i stali” naprawdę jest wartościowym zasobem dla nas i naszych klientów. Umożliwia on nam łączenie naszej wiedzy specjalistycznej i bogatego doświadczenia w takich dziedzinach, jak mechanika, elektronika, mechanika płynów, termodynamika, trybologia i diagnostyka z bardzo wysokim poziomem kompetencji w zakresie IoT wewnątrz firmy Bosch Rexroth. Dodatkowo wszystkie niezbędne infrastruktury i rozwiązania chmurowe (w tym największa dostępność i najwyższe standardy bezpieczeństwa) są już dostępne za pośrednictwem naszej firmy.

Przekształcanie wielkich zbiorów danych w dane inteligentne

Jest to dokładnie takie połączenie wiedzy specjalistycznej w zakresie IoT oraz know-how produktów i ich zastosowań, które dodaje rzeczywistą wartość do wielkich zbiorów danych, przekształcając je w dane inteligentne. Przykładowo nasza aplikacja PredictDrivetrain sprawdza dane od razu u źródła, aby w niezawodny sposób wykrywać anomalie i defekty powstające stopniowo. Producenci OEM mogą dzięki temu zintegrować tę usługę wykorzystując dane firmy Bosch Rexroth z własną architekturą oprogramowania, dlatego że używamy wyłącznie standardów otwartych.

Takie przykłady, jak aplikacja PredictDrivetrain App lub PredictDiesel firmy Bosch Rexroth pokazują, jak ważne jest to z punktu widzenia pracy maszyn, takich jak wózki widłowe, gdzie najważniejsze są funkcje inteligentnego serwisowania i monitorowania warunków. Według „inteligentnych koncepcji”, o których wspomniano powyżej, dostępne dane mogą być wykorzystywane w innych obszarach, które nie są tak oczywiste – przykładowo podczas produkcji lub projektowania samojezdnych maszyn roboczych. Aplikacje Calibrate Hydraulics i NextGen Spec firmy Bosch Rexroth mogą być tego dobrym przykładem. Uprzednio usługi wykorzystujące dane zmniejszały pracochłonność wdrożenia maszyn do eksploatacji w obrębie linii produkcyjnej, a obecnie te drugie obsługują ukierunkowane na zastosowania projektowanie komponentów mechanicznych, aby zapobiec ich niedowymiarowaniu lub nadwymiarowaniu.

Kontakt dla czytelników:
mgr inż. Przemysław Kacprzak
Tel.: +48 22 738 18 63
E-Mail: przemysław.kacprzak@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 102/104, Warszawa
tel.  +48 22 738 18 00
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl