Żarówki LED – szkodzą czy są neutralne dla zdrowia człowieka? - LED - ŻARÓWKI LED - ŚWIATŁO LED - MIGOTANIE ŚWIATŁA - AMPER.PL
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Żarówki LED – szkodzą czy są neutralne dla zdrowia człowieka?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Żarówki LED – szkodzą czy są neutralne dla zdrowia człowieka?

Awatar użytkownika
autor: Amper.TV

Wiele mówi się o szkodliwości tzw. świetlówek, czyli źródeł światła zawierających szkodliwą dla zdrowia, a nawet życia, rtęć. Żarówki LED są poza obszarem podejrzeć w kwestii negatywnego wpływu na zdrowie. Jednak, czy tak jest w istocie? Przekonajmy się, sięgając do naukowych opracowań.

Żarówki LED – szkodzą czy są neutralne dla zdrowia człowieka?

Czy żarówki LED posiadają w składzie szkodliwe substancje chemiczne? Nie kupuj żarówek LED pochodzących z chińskiego rynku, nie posiadających deklaracji zgodności z dyrektywami WE – Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, a także certyfikatu CE. Często można usłyszeć ostrzeżenie o kupowaniu produktów niezgodnych z normami europejskiego rynku i dotyczy to także żarówek led. Odkryto, że w żarówkach, które nie posiadały wymaganych norm znajdowały się pierwiastki takie jak arsen, ołów, miedź czy też nikiel. Nie chodzi tu o same diody, zresztą wątpliwej jakości, ale o ich oprawy z tworzywa sztucznego. Zatem takie produkty należy omijać z daleka. 

Migotanie diod led – czy żarówki led mogą powodować rozdrażnienie i bóle głowy? 

Wiele osób skarży się, że światło emitowane przez żarówki led jest dla nich źródłem bólu głowy, a uciążliwe migotanie jest nie do zniesienia. Może powodować także spadek koncentracji czy swędzenie i pieczenie oczu. Jeśli tak się dzieje to trzeba jasno powiedzieć, że ma się do czynienia z kiepskiej jakości żarówkami led, a dokładnie znajdującymi się wewnątrz diodami elektroluminescencyjnymi. Może się również zdarzyć, że oprawy zostały źle zamontowane, zwłaszcza, jeżeli za ich montaż, np. w suficie podwieszanym zabieramy się samodzielnie. Pewne prace po prostu trzeba powierzyć elektrykowi, aby potem nie było niemiłych niespodzianek, związanych z nieumiejętnym montażem. Dobrze zamontowane, wysokiej jakości żarówki led nigdy nie będą dawały efektu migotania.   

Efekt oślepienia i pogorszenie widzenia przez żarówki ledowe – czy to możliwe? 

Poza migotaniem kolejną kwestią, na jaką skarżą się użytkownicy żarówek ledowych, jest oślepiające światło. Związane jest to z dużym jego natężeniem, przy niewielkim kącie rozproszenia. Taki efekt występuje jedynie w tych żarówkach led, które nie spełniają europejskich norm. Wąski kąt padania światła w żarówkach ledowych powoduje, że światło o dużej luminancji skupione jest w jednym miejscu, a to może rzeczywiście powodować znaczny dyskomfort. Wybór żarówek LED w sklepie Amper.pl gwarantuje, że z takim uniedogodnieniem, negatywnie wpływającym na zdrowie na pewno się nie spotkamy, gdyż charakteryzują się szerokim kątem padania światła, nawet powyżej około 300 stopni, w przypadku żarówek wide led, gdzie ledy rozmieszczone są na aluminiowym słupku z czterech stron, w symetrycznym położeniu, co w połączeniu z odpowiednim kloszem żarówki zapewnia komfortowe rozproszenie światła, np. w przypadku oświetlenia punktowego. Opiera się to na zastosowaniu światła odbitego przez klosz lampki nocnej czy oprawę kinkietu.   

Niebieskie światło w diodach led – czy jest szkodliwe? 

Wiele rozpraw naukowych powstało na temat szkodliwości niebieskiego światła. W ślad za tym poszli uczeni z Francji, którzy odkryli, że działanie światła diody led, a dokładnie światła niebieskiego, będącego jedną ze składowych, może powodować degradację plamki żółtej w oku.  Trzeba jednak zaznaczyć, że badania ANSES dotyczyły słabej jakości białych diod LED, które posiadają kiepskiej jakości luminofor, przez co w istocie mogą negatywnie wpływać na plamkę żółtą w oku. Jednak mimo wszystko wybór dobrej jakości żarówek led gwarantuje, że produkty przeszły odpowiednie badania i są bezpieczne dla wzroku, a co za tym idzie wiązka światła nie powoduje ubytku widzenia, nawet przy intensywnej eksploatacji tych źródeł światła.  

Warto zauważyć, że wszelkie dolegliwości, jakie mogą wystąpić w przypadku eksploatacji żarówek led, związane są z niewłaściwym rozmieszczeniem diod, bądź wykorzystanie diod niskiej jakości. Białe światło jest bardzo nieprzyjemne dla człowieka, jeśli jest niewłaściwie rozproszone. Zimna temperatura barwowa może wpływać na lepszą koncentrację, pod warunkiem, że kąt padania światła jest odpowiedni. Z kolei ciepła sprzyja relaksowi, ale tylko, gdy spełniony jest powyższy warunek. Światło ma niewątpliwy wpływ na nasze zdrowie, również to sztuczne, dlatego nie powinniśmy tej kwestii bagatelizować. Wybór żarówek led od renomowanych producentów jest najbardziej rozsądną opcją.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
ELEKTRONICY ELEKTRONICY Grupa poświęcona jest osobom pasjonującym się lub zawodowo związanym z elektroniką.
Oprogramowanie projektowe Oprogramowanie projektowe Grupa zrzeszająca osoby i poruszająca tematy z zakresu projektowania za pomocą oprogramowania CAD
Po godzinach Po godzinach Po godzinach to miejsce odpoczynku, przeczytasz tu kawały, dowcipy,śmieszne historie i inne rzeczy ...
Serwis elektroniki użytkowej Serwis elektroniki użytkowej Zamieszczamy tu wątki dot. serwisu elektroniki użytkowej, pomysły rozwiązań i problemy na które ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl