Inteligentny dom zawiera w sobie wiele innowacyjnych rozwiązań. Oświetlenie, ogrzewanie, rolety okienne oraz brama wjazdowa – to tylko niektóre z systemów, które możemy kontrolować zdalnie za pomocą pilota lub aplikacji. Gdyby jednak każda z tych instalacji musiała być sterowana oddzielnie, różnymi kontrolerami, byłoby to zbyt skomplikowane i czasochłonne. Dlatego ważne jest, by wszystkie systemy zintegrować i zarządzać nimi z jednego poziomu.
Smart home to nic innego, jak kilka instalacji domowej automatyki, których zarządzaniem sterujemy samodzielnie, odpowiednio je programując. Dzięki temu zyskujemy kontrolę nad temperaturą w domu, jego oświetleniem oraz sterowaniem rolet okiennych. Wszystkie polecenia możemy wydawać zdalnie, z dowolnego miejsca na Ziemi, pod warunkiem, że pozostajemy w zasięgu sieci i internetu. Jest to niebywałe ułatwienie. Nawet w pośpiechu opuściwszy dom, już ze stanowiska pracy możemy upewnić się, czy nie pozostawiliśmy włączonego czajnika lub niedomkniętych drzwi. Dzięki temu oszczędzamy mnóstwo czasu, a także, co istotne, obniżymy koszty utrzymania nieruchomości. Instalacje systemów inteligentnego domu opierają się na bezprzewodowych nadajnikach i przekaźnikach, co ma kolosalny wpływ na koszty jej założenia. O tym, czy warto wybrać rozwiązania inteligentnego domu, przeczytamy w artykule: W poszukiwaniu rozwiązań inteligentnego domu – jaki jest ich faktyczny koszt? Ponadto nie ma potrzeby, by od razu inwestować w całą instalację. Nawet najbardziej skomplikowane systemy możemy budować po kolei – pomieszczeniami lub piętrami. Doskonale to widać na przykładzie inteligentnego oświetlenia.
Najczęściej stosowaną instalacją inteligentną w domach jest oświetlenie. Wykorzystujące technologię świateł LED, smart oświetlenie jest niezwykle oszczędne. Wpływa też na to możliwość połączenia lamp z czujnikami ruchu, co pozwala na wyeliminowanie konieczności ciągłego gaszenia i zapalanie światła w ciągach komunikacyjnych. Ponadto oświetlenie takie świetnie się sprawdzi na podjazdach, przed garażem lub na ścieżkach ogrodowych i altanie. Nie musimy pamiętać o ciągłym wyłączaniu światła lub szukać po ciemku włącznika – czujka ruchu uruchomi za nas odpowiedni ciąg świateł. Pełen asortyment znajdziemy na stronie krajowego producenta Zamel.com.
Możliwości sterowania domem przez automatykę budynkową Zamel Supla
Łączniki schodowe pozwalają na włącznie i wyłącznie światła z dwóch różnych punktów. Przydają się nie tylko na klatkach schodowych, ale i na długich korytarzach, ciągach komunikacyjnych oraz części oświetlenia na zewnątrz budynku. Często, dla własnej wygody, montowano je w takich lokalizacjach jak salon i sypialnia, gdzie można było zgasić światła, leżąc już w łóżku. W systemach inteligentnego oświetlenia są doskonałym przykładem, jak wiele daje nam komfort zintegrowania łączników schodowych i sterowanie nimi z jednego urządzenia lub aplikacji. Dopiero posiadając inteligentne oświetlenie, zauważymy, jak wiele czasu i wysiłku musieliśmy wkładać w gaszenie światła. Ile razy musieliśmy wstać z łóżka, by zgasić pozostawione światło na schodach lub w salonie?
Aplikacja do sterowania oświetleniem w domu
Inteligentny dom powoli staje się nieodzownym elementem codzienności – podobnie jak klimatyzacja czy ekspres do kawy. Oferujący wygodę oraz oszczędzający energię smart dom zdobywa coraz większą popularność, a oferowane systemy sterowania oświetleniem czy ogrzewaniem wprowadzają naszą codzienną rutynę na wyższy poziom. W szybkim życiu najbardziej deficytowym towarem staje się czas i każde rozwiązanie, które nam pozwala zachować go więcej dla siebie, ma kolosalne znaczenie i świetlaną przyszłość.
REKLAMA |
REKLAMA |