Zasilacze DC/DC na szynę DIN - MEAN WELL - TME - MEAN WELL DDR-120C-24 - MEAN WELL DDR-60G-24
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Zasilacze DC/DC na szynę DIN
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zasilacze DC/DC na szynę DIN

fot. DDR-30G-24

Każde urządzenie elektroniczne potrzebuje zasilania. Wymagania co do parametrów źródła prądu są jednak różne, w zależności od aplikacji. W przypadku automatyki przemysłowej, budynkowej i niektórych innych zastosowań, warto zwrócić uwagę na zasilacze przeznaczone do montażu na szynie DIN. Mogą one stanowić nie tylko bardzo korzystne cenowo rozwiązanie, ale też najbardziej profesjonalne.

Różnego rodzaju urządzenia elektroniczne wymagają różnych poziomów napięcia zasilającego. W automatyce stosuje się najczęściej 12 i 24 VDC, ale niektóre urządzenia IoT potrzebują jedynie 5 V. Wszystkie te poziomy napięć można uzyskać za pomocą przetwornic stałoprądowych, montowanych na tzw. szynie DIN. W artykule przedstawimy, kiedy warto po nie sięgać i zaprezentujemy przykładowe produkty.

Duża moc, mała przestrzeń

Prezentowana  grupa zasilaczy nie będzie idealnym wyborem do każdego projektu. Jedną z ich kluczowych zalet są niewielkie rozmiary, co nie oznacza jednak, że są polecane tylko do małych urządzeń. Rzecz w tym, że najlepiej sprawdzają się w dużych systemach, w których przestrzeń na przetwornice jest nierzadko ograniczona.

Zasilacze na szynę DIN (TS-35) przeznaczone są właśnie do sytuacji, gdzie przy małej ilości dostępnego miejsca niezbędne jest przetworzenie dużej mocy, przy zachowaniu najwyższej niezawodności. Mają one małe wymiary i zestandaryzowany sposób montażu, dzięki czemu można je zmieścić obok siebie lub w bezpośrednim sąsiedztwie sterowników programowalnych, osprzętu telekomunikacyjnego, a nawet niektórych komputerów przemysłowych. Mogą zasilać zarówno inne, sąsiadujące z nimi urządzenia, jak i rozmieszczony w terenie osprzęt. Mogą pracować jako moduły wewnątrz maszyn, albo jako zewnętrzne źródła napięcia.

Dużą zaletą zasilaczy na szynę DIN jest wysoka jakość wykonania, wymagana ze względu na przeznaczenie do pracy w warunkach przemysłowych. Pomimo niewielkich wymiarów, są projektowane tak, by mogły pracować bezgłośnie, a więc z chłodzeniem pasywnym. Oznacza to też, że nie emitują żadnych zakłóceń, jakie mogłyby powstawać w wyniku działania wentylatorów. Fakt, że pracują w bezpośrednim sąsiedztwie czasem bardzo drogiego sprzętu sprawia, że muszą być wyposażone w szereg zabezpieczeń. Standardem w markowych produktach tego typu są zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, przeciwprzepięciowe i przeciwzwarciowe. Oprócz tego znaczna część modeli dostępnych na rynku jest w stanie operować w najbardziej skrajnych warunkach temperaturowych, tj. od -40 do +85 °C.

Przykładowe modele

Bogaty wybór zasilaczy tego typu ma w swojej ofercie firma MEAN WELL. Cechują się one wysoką sprawnością, bardzo małym poborem prądu bez obciążenia, zwiększoną izolacją pomiędzy wejściami a wyjściami oraz szerokim zakresem napięć wejściowych.

Zasilacze MEAN WELL na szynę DIN mogą wytwarzać napięcie 3,3, 5, 12, 15, 24 lub 48 VDC, w zależności od modelu. Dobrym przykładem jest MEAN WELL DDR-60G-24, który generuje napięcie 24 VDC i może być zasilany napięciem stałym z zakresu od 9 do 36 V. Tak duży zakres napięć wejściowych sprawia, że jest to urządzenie, które sprawdzi się w bardzo różnych aplikacjach. Model ten ma moc 60 W, co oznacza że jest w stanie dostarczać 2,5 A prądu. Jego sprawność przy pełnym obciążeniu wynosi 91%. Oprócz już wspomnianych, ma też zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją i wzrostem napięcia, a izolacja pomiędzy wejściem a wyjściem wytrzymuje 4 kV. Zasilacz nie wymaga utrzymywania minimalnego obciążenia, a jego napięcie wyjściowe można regulować w zakresie +/- 10%, by dopasować je do specyficznych potrzeb danej instalacji. Spełnia wymogi standardów i norm, takich jak: IEC 62368-1, UL508, EN55032 i EN61000. Waży jedynie 216 gramów.

MEAN WELL DDR-60G-24

MEAN WELL DDR-60G-24

Za drugi przykład posłuży model MEAN WELL DDR-120C-24. Zasilacz ten, choć dysponuje mocą ciągłą 120 W i generuje napięcie 24 V, jest w stanie chwilowo (do 3 sekund) dostarczać 150% swojego prądu znamionowego, czyli nawet 7,5 A. Model ten również ma szeroki zakres napięcia wejściowego (od 33,6 do 67,2 VDC) i sprawność 91% przy pełnym obciążeniu. Pomimo dużej mocy, jego masa to 510 g, a szerokość jedynie 32 mm.

MEAN WELL DDR-120C-24

MEAN WELL DDR-120C-24

Zastosowania

Zasilacze na szynę DIN świetnie sprawdzają się w instalacjach przemysłowych oraz w automatyce budynkowej. Są też polecane do telekomunikacji oraz różnych sieci przemysłowych. Są też lubiane przez producentów maszyn. Umożliwiają minimalizację przestrzeni zajmowanej przez szafę sterowniczą, przy zachowaniu najwyższych parametrów wytrzymałości, odporności i niezawodności instalacji. Więcej informacji na temat zasilaczy napięcia DC/DC na szynę DIN można znaleźć na stronie Transfer Multisort Elektronik (www.tme.eu), autoryzowanego dystrybutora firmy MEAN WELL.

Transfer Multisort Elektronik autoryzowany dystrybutor Mean Well

  • Cienki profil obudowy
  • Zabezpieczenia:
  1. przeciwzwarciowe,
  2. przeciwprzeciążeniowe,
  3. przeciwprzepięciowe
  • Niski pobór mocy bez obciążenia <0,3W
  • Wzmocniona izolacja I/O 4kVAC
  • Montaż na szynę DIN

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl