Myjki ciśnieniowe to urządzenia, które mogą przydać się każdemu. Brud lubi wchodzić wszędzie tam, gdzie ciężko się go pozbyć. Niekiedy bez odpowiednich narzędzi jest to po prostu niemożliwe – zwłaszcza gdy mówimy o ogrodzie, podjeździe lub zewnętrznej części domu, które są szczególnie narażone na działania czynników atmosferycznych. Do mycia elewacji budynków, ogrodzeń, a także samochodów najlepiej użyć myjki ciśnieniowej – dzięki niej szybko i bezboleśnie pozbędziemy się nawet największego brudu. By myjka działa sprawniej, polecamy szereg przydatnych akcesoriów – zapoznaj się z ich rodzajami, czytając niniejszy artykuł!
Zanim przejdziemy do sedna sprawy, a więc przedstawienia rodzajów i sposobu działania poszczególnych akcesoriów do myjek ciśnieniowych, przyjrzyjmy się ogólnej specyfice tego urządzenia. Myjka ciśnieniowa wystrzeliwuje strumień wody pod dużym ciśnieniem – powstała dzięki temu siła idealnie nadaje się do czyszczenia utwardzonych powierzchni. Urządzenie podłączamy do zbiornika z wodą za pomocą szlaucha ogrodowego, a pompa kompozytowa lub aluminiowa wewnątrz urządzenia zwiększa ciśnienie wody, która wydobywa się z pistoletu natryskowego.
Ten ostatni możemy wyposażyć w różne końcówki, wszystko zależy od rodzaju wykonywanej przez nas pracy (więcej napiszemy o tym w dalszej części artykułu). Polecamy myjki na kółkach (nie trzeba będzie ich nosić z miejsca na miejsce) oraz te, które są wyposażone w zwijarkę kabla. Myjki ciśnieniowe „z górnej półki” dysponują dozownikami chemikaliów, funkcją podgrzewania wody, a także filtrami, dzięki którym możliwe jest pobieranie wody z naturalnych zbiorników. Używanie myjki ciśnieniowej pozwala zaoszczędzić prąd, wodę, czas oraz siły – dzięki niej praca, przy której musielibyśmy się porządnie napocić, zostaje wykonana szybko i bezboleśnie.
By ułatwić nam życie, producenci myjek ciśnieniowych wprowadzili na rynek wiele dodatków, dzięki którym używanie tych urządzeń będzie prostsze, zaś osiągane efekty – jeszcze lepsze. Pamiętajmy, że myjka to narzędzie uniwersalne, pod warunkiem, że do konkretnego rodzaju pracy wybierzemy odpowiedni osprzęt. W trudnodostępne miejsca najlepiej dostać się przy pomocy obrotowej szczotki w kształcie stożka, z kolei czyszcząc okna, pamiętajmy o specjalnym pojemniku na detergenty.
Karoseria naszego samochodu musi nie tylko lśnić czystością – pamiętajmy, że jest to jednak materia delikatna, którą łatwo przypadkiem uszkodzić. By nie bać się zarysowania lakieru, podczas mycia auta myjką ciśnieniową powinniśmy korzystać ze specjalnych nakładek na dyszę. Powinniśmy wybrać taką, która tryska wodą o łagodnym i szerokim strumieniu, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko uszkodzeń (skupiony strumień o dużej mocy może spowodować duże zniszczenia). Kątowe dysze przydadzą się, jeśli postanowimy umyć podwozie, zaś lance o zakrzywionych końcówkach pomogą dotrzeć do wszystkich zakamarków. By ułatwić sobie pracę, możemy skorzystać również ze szczotek z miękkim włosiem lub dozownika piany.
Myjąc powierzchnie szczególnie zabrudzone (takie jak dach, który porośnięty jest mchem), powinniśmy wykorzystywać lance teleskopowe – dzięki nim nasze urządzenie będzie miało większy zasięg (woda może być wystrzeliwana nawet na 15 metrów). Z kolei do czyszczenia rynien oraz zapchanych rur polecamy specjalne dreny. Dysze te są wyposażone w elementy drążące na sprężynie. Trzy strumienie wody, które wprowadzają je w ruch, jednocześnie czyszcząc zabrudzone powierzchnie po bokach, a brud przed dyszą usuwa strumień wody skierowany do przodu. Dreny to wygodne rozwiązanie, które pozwala wyczyścić najbardziej problematyczne miejsca bez specjalnego wysiłku!
Każde urządzenie w czasie intensywnej eksploatacji narażone jest na awarie i uszkodzenia. Czasem wystarczy moment nieuwagi, by kompletnie zrujnować drogocenny sprzęt. W przypadku myjki katastrofalne skutki może mieć użycie twardej wody – pobieranej z naturalnego zbiornika, która jest zanieczyszczona np. przez piasek. Gdy dostanie się on do naszego urządzenia, może on znacznie spowolnić jego działanie lub całkowicie je uniemożliwić. Dzięki specjalnym filtrom nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy tego typu problemami.
Dzięki zestawom akcesoriów do myjek ciśnieniowych dopasujemy urządzenie do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Nie chodzi tylko o mycie powierzchni o różnej delikatności i różnym stopniu zabrudzenia, ale również inne funkcje. Myjka ciśnieniowa może służyć nam jako zestaw do piaskowania (czyszczenie powierzchni odbywa się za pomocą materiału ściernego pod wysokim ciśnieniem – wodę zastępuje piasek). Wyposażając myjkę w zestaw do zasysania wody, będziemy mogli korzystać z niej, susząc np. zamokłą piwnicę. Jak widać z powyższego artykułu, myjki ciśnieniowe to urządzenia uniwersalne – pamiętajmy jednak, by dobrać odpowiednie akcesoria do rodzaju wykonywanej pracy.
REKLAMA |
REKLAMA |