Jak ugasić łuk elektryczny? - WYGASZANIE - ŁUK ELEKTRYCZNY - PRZEKAŹNIKI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Jak ugasić łuk elektryczny?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jak ugasić łuk elektryczny?

fot. Wydmuch łuku przy pomocy magnesu w przekaźniku RUC-M

Z reguły łuk elektryczny powstaje podczas rozłączania styków, przez które płynie duży prąd, ale może także powstać podczas załączenia przekaźnika. Jest to niekorzystne zjawisko, podczas którego powstaje wysoka temperatura, przenoszone są materiały stykowe z jednego styku na drugi.

Trudniejszy do ugaszenia jest łuk elektryczny przy prądzie stałym, im większe napięcie i większy prąd, tym trudniej ugasić powstający łuk. Nieodpowiednio ugaszony łuk może spowodować zmniejszenie żywotności pracy styków przekaźnika.

Jak gasić łuk elektryczny? Znanych jest kilka sposobów z których najczęściej stosowane to:

  • rozwarcie styków na odpowiednią odległość,
  • odpowiednie ukształtowanie styków przekaźnika,
  • dzielenie łuku na kilka mniejszych,
  • wydmuch łuku przy pomocy magnesu.

RUC-1013-HA-3230

Dwa z tych sposobów zostały zastosowane w produkowanym przez Relpol SA przekaźniku RUC-M. Jest to przekaźnik do dużych obciążeń DC, w którym połączono szeregowo styki w celu zwiększenia szczeliny oraz zastosowano magnesy wydmuchujące łuk elektryczny. Oba te sposoby umożliwiły znaczącą poprawę rozłączania prądów DC przy wysokim napięciu, a tym samym zwiększyły żywotność samego przekaźnika.

Porównując wielkość rozłączanego prądu dla podobnych przekaźników różniących się od siebie zastosowanym magnesem i zwiększona szczeliną, czyli przekaźnikiem RUC-M, a przekaźnikiem RUC zauważamy znacząco lepsze parametry na korzyść przekaźnika RUC-M (tabela). Przy napięciu 220 V DC i kategorii użytkowania DC1 przekaźnik RUC przełącza 0,4 A. Dla tych samych parametrów RUC-M 2Z przełącza 4,5 A, czyli ponad 10 razy więcej.   

 

RUC

RUC-M 1Z (dwuprzerwowy)

RUC-M 2Z

Rodzaj obciążenia

DC1

24 V

16 A

16 A

16 A

110 V

0,55 A

14 A

10,5 A

220 V

0,4 A

12 A

4,5 A

 

 

RUC

RUC-M 1Z (dwuprzerwowy)

RUC-M 2Z

Rodzaj obciążenia

DC L/R=40ms

24 V

16 A

16 A

16 A

110 V

0,36 A

5,4 A

1,35 A

220 V

0,27 A

3 A

0,45 A

 

RUC-M to przekaźnik  dedykowany do zastosowania przy wysokich obciążeniach DC. Z kolei przekaźnik RUC, to jeden z nielicznych przekaźników, który ma maksymalne napięcie zestyków 440V AC, co stwarza możliwość zastosowania tego przekaźnika w wielu innych aplikacjach.   Możliwość przełączania tak wysokich napięć jest konsekwencją dużej przerwy zestykowej ≥ 3mm (napięcie testowe izolacji 2500V AC).  Tak wysokie napięcie na stykach pozwala również na załączanie małych trójfazowych silników elektrycznych (1HP, 400V AC, 2,3 FLA, Silnik trójfazowy, tylko 3Z).

  

Wysokie prądy obciążenia na stykach przekaźnika RUC - 16A/250V AC lub 10A/400V AC pozwalają na stosowanie przekaźnika w nieograniczonych ilościach aplikacji m.in. w systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, w układach automatyki, maszynach gastronomicznych, małych instalacjach fotowoltaicznych. Tak szerokie zastosowanie tego przekaźnika umożliwia nam też bardzo duży zakres napięć działania. Można go zasilać napięciem od 6V do 220V DC lub od 6 do 400V AC. Jest to także jeden z nielicznych przekaźników o możliwości zasilania cewki napięciem zmiennym 400V.

Wiele możliwości zastosowania dają nam także obudowy przekaźników RUC i RUC-M. Przekaźniki z uchwytami montażowymi mogą być mocowane do płyty montażowej za pomocą wkrętów. Przy pomocy adapterów  (poziomy i pionowy) można zamocować przekaźniki bezpośrednio na szynie 35mm (wg PN-EN 60715). Wersje do druku pozwalają na umieszczenie dużego przekaźnika przemysłowego bezpośrednio na płytkach elektronicznych. Ostatnią, ale też najczęściej stosowaną, jest wersja do gniazda wtykowego montowanego na szynie DIN. Tak szeroki zakres wbudowania przekaźnika do instalacji elektrycznych czyni go bardzo uniwersalnym w wielu aplikacjach.

RUC-1013-26-3230+GUC11S

Szeroki sposób podłączania, możliwości przełączania różnych obciążeń, różne wersje konfiguracji torów prądowych (zwierne; przełączane; jedno, dwu i trzy stykowe) dają wiele możliwości zastosowania przekaźnika RUC i RUC-M.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Relpol SA
ul. 11 Listopada 37, Żary
tel.  +48 68 4790822
fax.  +48 68 4790824
www.relpol.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl