Prasa krawędziowa CNC - jak działa i do czego służy? - CNC - PRASA CNC - OBRÓBKA CNC - SKRAWANIE CNC
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Prasa krawędziowa CNC - jak działa i do czego służy?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Prasa krawędziowa CNC - jak działa i do czego służy?

Metal to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów we współczesnym przemyśle. Zawdzięcza to swojej łatwości w obróbce oraz wytrzymałości. Jak skutecznie, precyzyjnie i szybko obrobić taki materiał? Jakie narzędzia są stosowane w przemyśle metalowym? Dowiedz się czytając dalej.

Metal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów we współczesnym przemyśle. Zawdzięcza to swojej łatwości w obróbce oraz wytrzymałości. W zależności od konkretnego stopu znajduje swoje wykorzystanie w różnych gałęziach przemysłu np:

 • Stal - konstrukcje i szkielety budynków, tory kolejowe, podwozia samochodowe, statki.
 • Aluminium- puszki, opakowania, części samochodowe, helikoptery.
 • Brąz- wyroby jubilerskie, pomniki.
 • Mosiądz- okucia do mebli.
 • Żeliwo- obudowy w motoryzacji, formy, grzejniki, rury do kanalizacji, garnki

Przy takich pracach ważna jest precyzja i dokładność. Dlatego w przemyśle metalowym najczęściej w fabrykach czy warsztatach zastosowanie znajdują prasy krawędziowe.

maszyna CNC

fot. Bi-top.pl

Co to jest CNC

Jest to akronim od Computerized Numerical Control (pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych). To układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie programować.

Termin ten zazwyczaj stosowany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń, takich jak np. prasa krawędziowa CNC. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii w maszynach CNC, mogą one szybko i precyzyjnie wytwarzać skomplikowane kształty czy detale.

Łatwość używania maszyn CNC, umożliwia często redukcję stałej opieki nad produkcją przez personel pomocniczy szczególnie w przypadku produkcji masowej czy wielkoseryjnej. Do obsługi potrzeba jedynie kilka osób zatrudnionych na maszynach CNC oferuje wiele możliwości, dzięki niej możesz przestawić produkcję na w pełni automatyczną, zintegrujesz również kontrolę jakości.

Wyróżniamy kilka rodzajów pras krawędziowych są to:

 • Prasy hydrauliczne - wyróżniają się siłą nacisku osiągającą nawet kilkaset ton, wykorzystywane są do gięcia długich i grubych kilkumetrowych blach,
 • Prasy elektryczne - nie posiadają tak dużej siły nacisku jak krawędziarka hydrauliczna, jest jednak dużo szybsza, wykorzystywana do wieloseriowego gięcia małych elementów,
 • Prasy pneumatyczne - ma podobne cechy jak prasa opisana wyżej,
 • Prasy mechaniczne - jej największymi zaletami są dokładność i szybkość.

Na rynku dostępne są krawędziarki o zróżnicowanych parametrach. Wszystko po to, aby każde przedsiębiorstwo mogło wybrać model odpowiedni do swoich potrzeb.

Krawędziarki są jednym z najważniejszych urządzeń stosowanym we współczesnym przemyśle. Bez nich niemożliwe byłoby produkowanie różnego rodzaju blach, które wykorzystywane są w wielu dziedzinach. Do zadań specjalnych gdzie potrzebna jest duża siła niezastąpiona będzie prasa krawędziowa hydrauliczna do szybszych prac wymagających prezycję najlepiej wybrać urządzenia elektryczne lub pneumatyczne.

Jak działa

Zadaniem krawędziarki CNC jest zwykłe zaginanie odpowiednio dopasowanych pod kątem właściwości mechanicznych arkuszy blachy, dzięki temu możemy uzyskać części takie jak:

 • płyty osłonowe,
 • pojemniki,
 • obudowy,
 • części maszynowe.

Maszyna do gięcia blachy składa się ze stempla i matrycy. Do tego dochodzą urządzenia podawczo-odbiorcze oraz korpusy narzędziowe zmieniające oprzyrządowanie, które stosowane najczęściej w dużych fabrykach. Stemple i matryce montuje się w określonym miejscu, dzięki czemu blacha uzyskuje konkretny kształt.

stempel

Urządzenie zagina arkusz blachy w celu uzyskania odpowiedniej formy i kształtu. Blacha może być formowana w różny sposób, może być zginana, zgniatana lub karbowana. Podczas gięcia pomiędzy stemplem i matrycą znajduje się blacha. W momencie gdy opuszczany jest stempel arkusz wciskany jest w matrycę, dzięki czemu przybiera jej kształt.

matryca

W przypadku skomplikowanych zamówień, istnieje możliwość regulacji matrycy, arkusz jest pozycjonowany inaczej niż po pierwszej redukcji, a stempel ponownie obniżany.

Obsługa prasy nie jest skomplikowana jednak wymaga pewnych kwalifikacji i umiejętności. Obsługa krawędziarki CNC odbywa się przy pomocy specjalnego oprogramowania, dzięki któremu szybko i dokładnie można zaplanować pracę urządzenia. Osoba obsługująca ustala konkretne ruchy jakie ma wykonać prasa. W nowoczesnych maszynach jest możliwość wizualizacji 3D dzięki czemu jest możliwość podglądnięcia końcowych efektów.

Osoba odpowiedzialna za obsługę prasy może ustalić, jakie konkretnie ruchy ma ona wykonywać. W przypadku lepszych programów, komputer wyświetla od razu wizualizację 3D efektów końcowych pracy i daje obraz tego, co można uzyskać.

Bezpieczeństwo użytkowania

W nowszych maszynach zainstalowany jest system bezpieczeństwa. Nadajniki i odbiorniki montowane są w taki sposób, aby monitorować dolną krawędź stempla. Istnieją różne rodzaje monitorowania, ale wszystkie oparte są o działanie wizualne. Jednym z najpopularniejszych wariantów jest monitorowanie bezpieczeństwa przy pomocy wiązek laserowy. W przypadku przerwania wiązki maszyna zostaje awaryjnie zatrzymana.

W przypadku starszych modeli ręce operatora były zabezpieczone za pomocą wyłącznika bezpieczeństwa z jednym lub większą liczbą paneli kontrolnych. Niebezpieczny ruch zamykający ma miejsce tylko wtedy, gdy operator uruchamia oba przełączniki konsoli w tym samym czasie. Maszyny z tego typu zabezpieczeniem należą do starszego typu, dodatkowo dwuręczna metoda jest czasochłonna i kosztowna. W nowszych urządzeniach instaluje się ulepszone metody bezpieczeństwa, na przykład wiązkę laserową.

Bezpieczeństwo jest również ważne w sytuacji gdy trzeba wymieniać narzędzia w prasach. Potrzeba taka może zachodzić nawet kilka razy na zmianę, ma to miejsce najczęściej w przypadku gdy fabryka musi wyprodukować szeroką gamę produktów w krótkim czasie. Zachodzi wtedy konieczność wymiany stempla i matrycy.

Prasy CNC są urządzeniami, bez których dzisiejszy przemysł nie mógłby istnieć. Dostarczają one różne różnego rodzaju blachy, które wykorzystywane są w innych dziedzinach gospodarki. Dobra maszyna CNC jest niezastąpiona w większości zakładów przemysłowych.

Źródło grafik: Bi-top.pl

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Oceń jako:
dodaj do ekspertów
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
amatorzy elektroniki amatorzy elektroniki Nieelektronicy , fascynujący się tą dziedziną techniki .
Koło naukowe programistów Koło naukowe programistów Koło naukowe poruszające zagadnienia związane z programowaniem w różnych językach: C/C++/C# , ...
Utrzymanie ruchu Utrzymanie ruchu Forum osób zajmujących się zawodowo utrzymaniem ruchu w zakładach.
Przedsiębiorcy Przedsiębiorcy Grupa zrzeszająca przedsiębiorców oraz ludzi pragnących założyć własną firmę
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl