Założenie i prowadzenie własnej strony internetowej nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Na rynku możemy korzystać z rozwiązań, które umożliwiają automatyczne instalowanie systemów CMS. Do dyspozycji mamy bardzo tanie pakiety hostingowe, a domenę możemy zarezerwować za symboliczną sumę albo nawet bez jakiejkolwiek płatności. Jak tanio i dobrze założyć własną stronę?
Wprawdzie na rynku możemy skorzystać z darmowego hostingu, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Darmowa usługa może stwarzać wiele problemów, ale również nas ograniczać. Nie zapewni nam BOK-u ani najważniejszych funkcji. Być może będzie wymagać nawet wyświetlania na naszej stronie reklamy. Tymczasem w sprawdzonym Az.pl już za kilkanaście złotych za pierwszy rok mamy konto hostingowe z 50 GB powierzchni i nieograniczonym transferem. Wystarczy to do założenia nawet wielu serwisów.
Domenę do konta hostingowego możemy zarejestrować w ramach promocji za grosze. Często to będzie 0 zł za domenę czy np. 5 zł za 5 domen. Koniecznie należy jednak w takim przypadku sprawdzić, czy umowa nie wymaga od nas obowiązkowego przedłużenia domeny w kolejnym roku za bardzo dużą kwotę.
Jeśli chcemy założyć serwis informacyjny, który zamierzamy często aktualizować, to najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie systemu CMS. Do dyspozycji mamy wiele systemów dostępnych całkowicie za darmo, ale zdecydowanie najchętniej wybieranym jest Wordpress, który wykorzystywany jest obecnie przez 30 proc. stron na świecie. Jeśli wybrany przez nas hosting ma w ofercie autoinstalator, to założenie strony będzie wymagało od nas dosłownie kilku kliknięć. Nie musimy ręcznie zakładać bazy danych ani też wypełniać formularzy, których treść może nie być dla nas zrozumiała. Późniejsza obsługa Wordpressa również jest stosunkowo prosta – w sieci znajdziemy mnóstwo materiałów, z których dowiemy się, jak krok po kroku używać tego CMS-a. Dla porównania warto również sprawdzić inne CMS-y – np. Drupala czy Joomlę.
Kolejnym prostym sposobem na założenie strony jest kreator stron WWW, dostępny m.in. w Az.pl, firmie znanej z szybkiej wyszukiwarki domen. W tym przypadku po uiszczeniu niewielkiej kwoty można kilkoma kliknięciami założyć własną stronę. Do wyboru mamy ponad 100 gotowych szablonów, w których musimy jedynie wprowadzić informacje dotyczące naszej firmy.
Generalnie system CMS jest dobrym rozwiązaniem pod portale. Natomiast w przypadku np. stron pełniących funkcję firmowej wizytówki wystarczy statyczna strona, gdyż tego typu serwisy nie wymagają częstych aktualizacji.
Żeby strona była zachęcająca, musimy zadbać na niej o odpowiednią grafikę i treści. W przypadku strony z kreatora – grafikę mamy już gotową. Jeśli zdecydowaliśmy się na system CMS Wordpress, to mamy do dyspozycji tysiące gotowych szablonów, w których zazwyczaj będziemy musieli zmienić jedynie wybrane elementy. Są również dostępne atrakcyjniejsze, płatne szablony. Jeśli chodzi o wprowadzenie treści na stronie, to wiele zależy od charakteru serwisu. W przypadku stron informacyjnych bardzo duże znaczenie ma częste aktualizowanie witryny, ale wprowadzanie tych danych jest bardzo proste.
Promowanie strony w podstawowym zakresie nie wymaga szczególnej wiedzy ani nakładów finansowych. Warto wykorzystać portale społecznościowe. Np. na Facebooku możemy założyć fanpage. Zainteresowanych można również znaleźć dzięki popularnym katalogom stron czy forom internetowym. Warto zdobywać linki prowadzące do naszej strony, co wpłynie na jej widoczność w Google. Oczywiście każde z tych zagadnień wymaga poświęcenia nieco czasu na zrozumienie podstawowych zasad promocji.
Teoretycznie tak, ale na pewno warto pominąć darmowe hostingi. Nawet jeśli zdecydujemy się na stronę z kreatora, to i tak nasza prosta strona internetowa może powstać kosztem kilkudziesięciu złotych. Pamiętajmy jednak, że po promocyjnym roku przyjdzie nam zapłacić standardową cenę za przedłużenie hostingu i domeny. Zatem mamy rok na rozwinięcie strony do takiego poziomu, aby opłacalne było jej dalsze prowadzenie.
REKLAMA |
REKLAMA |