Zbiorniki ciśnieniowe do sprężonego powietrza - Medium pod kontrolą
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Zbiorniki ciśnieniowe do sprężonego powietrza - Medium pod kontrolą
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zbiorniki ciśnieniowe do sprężonego powietrza - Medium pod kontrolą

W przemyśle niemal na każdym kroku spotykamy się z potrzebą magazynowania i przechowywania powietrza lub gazów. Niezależnie czy prowadzisz warsztat samochodowy, czy w twojej firmie używa się narzędzi pneumatycznych, sprężone powietrze jest czwartym w kolejności, najczęściej wykorzystywanym medium. Aby było to bezpiecznie, konieczne będzie skorzystanie z bezpiecznego zbiornika ciśnieniowego na sprężone powietrze.

Przechowywanie sprężonego powietrza w zbiornikach

Zbiorniki powietrza sprężonego są wykorzystywane jako element w systemach sprężonego powietrza, szczególnie przydatne są w takich systemach, gdzie występują wysokie wahania zapotrzebowania na to medium.

Zbiornik na sprężone powietrze firmy Kaeser Kompressoren

Na rynku dostępne są zarówno zbiorniki pionowe jaki i poziome, w zależności od wymagań klientów. Dostępne są niewielkie modele mieszczące tylko 90 litrów sprężonego powietrza, które wykorzystywane są w niewielkich instalacjach, jednak duże przedsiębiorstwa korzystają ze zbiorników, które mogą pomieścić nawet 10 000 litrów sprężonego powietrza. W zależności od zapotrzebowania klienta zbiorniki ciśnieniowe do sprężonego powietrza od renomowanego producenta można zakupić w wielu pojemnościach oraz mogące wytrzymać ciśnienie nawet 50 barów.

Jak zbudowane są zbiorniki?

Zbiorniki ze względu na to, że narażone są na działanie dużego ciśnienia, muszą być wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów, odpornych na różnice temperatur a przede wszystkim na wilgotność.

Akumulacja sprężonego powietrza odbywa się w zbiornikach wykonanych najczęściej ze stali węglowej.

W celu ochrony przed wilgotnością, a co za tym idzie powstawaniem korozji, zbiorniki poddawane są procesowi nakładania powłok ochronnych z innego materiału. Tak powstają zbiorniki ocynkowane. Kolejnym ze sposobów ochrony przed rdzą jest wykonie zbiornika ze stali nierdzewnej.

W warsztacie wykorzystywane jest wiele urządzeń na sprężone powietrze

Dodatkowe wyposażenie wpływające na bezpieczeństwo

Aby zbiorniki były bezpieczne, konieczne jest zastosowanie rozwiązań, umożliwiających kontrolę ciśnienia panującego w zbiorniku i zaworu bezpieczeństwa, który w przypadku nadmiernego wzrostu ciśnienia daje możliwość spuszczenia zawartości zbiornika w szybki i bezpieczny sposób.

W ofercie producentów zbiorników znajdują się manometry dopasowane do maksymalnych ciśnień, jakie zbiornik może wytrzymać.

Kluczowym elementem jest sprawny zawór bezpieczeństwa, który otworzy się w momencie, kiedy ciśnienie gazu przekroczy dozwoloną wartość, co zabezpieczy zbiornik przed zniszczeniem.

 

Do odprowadzania medium zgromadzonego w zbiorniku służy zawór odcinający oraz króciec przyłączeniowy. W zaworze najczęściej stosuje się rozwiązanie kulowe, które charakteryzuje się wysoką szczelnością, jak również szybkim i łatwym otwieraniem lub zamykaniem.

Konserwacja i przeglądy zbiorników ciśnieniowych

Wybierając zbiorniki dobrych marek, mamy pewność, że nie będą one korodowały przez wiele lat po zakupie, jednak warto zadbać o odpowiednią konserwację i terminowe przeglądy każdego z elementów zbiornika ciśnieniowego. Warto wybierać zbiorniki wykonane według AD 2000, to ich wybór sprawi, że ekonomika użytkowania będzie na wysokim poziomie.

Ważne jest, aby podczas inspekcji mieć swobodny dostęp do wnętrza zbiornika. Warto zdecydować się na model, w którym wykonane zostały duże otwory rewizyjne. To dzięki nim będziemy mogli swobodnie przeprowadzić inspekcje środka, jak również wykonać ewentualne czyszczenie.

Warto również sprawdzać na bieżąco zawór bezpieczeństwa, jest to bardzo ważne, aby pracownicy zakładu byli bezpieczni, jeśli ciśnienie zacznie rosnąć.

Sprężone medium w pneumatycznych urządzeniach

Podsumowanie

Poszukując zbiornika na sprężone powietrze, warto zdecydować się na model, który spełni nie tylko wymagania dotyczące pojemności czy maksymalnego ciśnienia gazów w nim przechowywanym. Warto wybierać producentów, których produkty wykonane są zgodnie z wszystkimi normami, z wysokiej jakości materiałów zapewniających nie tylko szczelność, ale również bezpieczeństwo użytkowania. Zbiornik, który niezbędny jest w firmach gdzie medium, jakim jest sprężone powietrze, konieczne jest do działania narzędzi, sprzętów czy urządzeń, to inwestycja, na którą warto zwrócić szczególną uwagę!

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Oceń jako:
dodaj do ekspertów
Załączniki:
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Akty prawne, normy Akty prawne, normy Akty prawne, normy i inne zagadnienia
CSS - tworzenie stron WWW CSS - tworzenie stron WWW Grupa poruszająca temat tworzenia stron z wykorzystaniem CSS. Można pisać wszystko co dotyczy rozwiązania ...
Młodzi elektrycy/elektronicy Młodzi elektrycy/elektronicy Koło osób - absolwentów gimnazjów, liceów, techników, którzy rozpoczynają lub mają zamiar ...
Falowniki Falowniki Informacje na temat elektrycznych systemów napędowych.
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl