ABB Ability EDCS – pełna wiedza o energii - ROZDZIELNICE NN - ROZDZIELNICE NISKONAPIĘCIOWE - EMAX 2 - ABB ABILITY - EDCS
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika ABB Ability EDCS – pełna wiedza o energii
drukuj stronę
poleć znajomemu

ABB Ability EDCS – pełna wiedza o energii

fot. ABB

Rozdzielnice niskiego napięcia firmy ABB zyskały nową, niezwykle przydatną w codziennej eksploatacji funkcjonalność. Dzięki innowacyjnemu systemowi EDCS użytkownik może monitorować w czasie rzeczywistym pobór mocy, a także jakość dostarczanej energii. ABB Ability EDCS to kolejna propozycja, która pozwala tradycyjnym urządzeniom energetycznym korzystać z ogromnych możliwości, jakie dają cyfrowe rozwiązania komunikacyjne.

ABB Ability Electrical Distribution Control System pozwala na pozyskiwanie, gromadzenie, przetwarzanie oraz archiwizowanie danych o poborze energii, jej rozpływie, wielkość mocy czynnej i biernej, a także współczynniku mocy. Wszystkie te parametry mają niebagatelny wpływ na jakość energii i jej zużycie, a w konsekwencji na koszty energii elektrycznej.

– Wszystkie parametry w prosty i szybki sposób mogą trafić na ekran komputera, wyświetlacz telefonu lub tabletu podłączonego do internetu, co oznacza, że dane mogą być odbierane w dowolnym miejscu na świecie – tłumaczy Dariusz Antosiuk, ekspert od systemu EDCS z firmy ABB. – A co ważne, do uruchomienia systemu w nowoczesnej rozdzielnicy nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń zewnętrznych.

Źródło danych i centrala

Klucz stanowią dwa elementy – specjalne moduły Ekip Touch lub Ekip Hi-Touch, w jakie wyposażone są powietrzne wyłączniki nowej generacji Emax 2 oraz platforma chmurowa Azure, którą ABB oferuje wspólnie z firmą Microsoft. Moduł pobiera i przesyła do sieci poprzez inny moduł Ekip Hub wszystkie dane, które są następnie archiwizowane w chmurze i udostępnianie w dowolnej konfiguracji na żądanie użytkownika. ABB Ability EDCS diagnozuje urządzenia i aparaty w systemie elektrycznym, wykorzystując do tego wszystkie zainstalowane czujniki. Wyłącznik wraz z modułem staje się dzięki temu nie tylko źródłem danych, ale także swoistą centralą, która dzięki rozwiązaniu Ekip Com Hub gromadzi i przekazuje do sieci wszelkie informacje pochodzące z monitorowanej infrastruktury.

 – Jest to możliwe dzięki modułowi Ekip Com Modbus, który powoduje, że inne urządzenia zainstalowane w rozdzielnicy i wyposażone w protokół Modbus mogą dzielić się danymi z wyłącznikiem Emax 2, w celu przekazania ich do chmury – dodaje Dariusz Antosiuk. – A dzięki oprogramowaniu Ekip Connect 3.0 użytkownik jest w stanie skonfigurować cały system w ciągu kilku minut wykorzystując automatyczne skanowanie urządzeń.

W porównaniu do podobnych rozwiązań EDCS redukuje liczbę niezbędnych komponentów sprzętowych aż o 60 proc, zachowując identyczną funkcjonalność. Zintegrowana architektura umożliwia również znacznie ograniczenie okablowania i czasu wykonania połączeń podczas integracji systemu.

Nie tylko bieżąca obsługa

Dzięki ciągłemu nadzorowi i gromadzeniu danych z systemu użytkownik uzyskuje znacznie większą pewność prawidłowej pracy nadzorowanych urządzeń i aparatów. Na bieżąco pojawiają się bowiem alerty i powiadomienia w sytuacjach awaryjnych, dzięki czemu decyzje o podjęciu działań zaradczych można podjąć niemal natychmiast. Ale nie tylko kwestia interwencji w nagłej potrzebie jest tu istotna, monitoring parametrów umożliwia także utrzymanie znacznie wyższego poziom utrzymania infrastruktury, dając szansę na przewidywanie potencjalnych sytuacji awaryjnych. Najlepszym tego przykładem jest informacja o zużyciu styków w wyłącznikach Emax 2, pozwalająca na podejmowanie w odpowiednim czasie decyzji o ich wymianie.

 – Pozyskiwanie i gromadzenie danych to nie tylko bieżąca obsługa serwisowa i eksploatacyjna, ale również długofalowa strategia zarządzania energią elektryczną – podkreśla Dariusz Antosiuk. – Archiwum pozwala bowiem na zestawianie informacji historycznych z danymi bieżącymi. Można porównywać na przykład kolejne dni czy tygodnie. Można zestawiać całe miesiące, albo analizować zużycie energii w nocy, gdy teoretycznie firma nie pracuje. Takie raporty i zestawienia pozwalają znajdować anomalie, a dzięki ich zdiagnozowaniu usuwać nieprawidłowości.

Jako ciekawe możliwości wykorzystania systemu ekspert ABB wskazuje także analizę zużycia energii w sklepach należących do jednej sieci handlowej czy w fabrykach o podobnym profilu produkcji w ramach tej samej grupy kapitałowej.

Gwarancja bezpieczeństwa

Choć ABB Ability EDCS to system dla rozdzielnic nowej generacji, spółka nie zapomina o użytkownikach starszych rozwiązań. System może być bowiem wdrożony nawet przy najstarszych i najprostszych wyłącznikach, tyle tylko, że wymaga to od użytkownika nieco większej inwestycji.

System rozdzielnic EDCS

 – Przede wszystkim wyłącznik musi być wyposażony w zabezpieczenie Ekip Hi-Touch, co wcześniej nie należało do standardowego wyposażenia – mówi ekspert z ABB. – Z kolei w najstarszych i najprostszych wyłącznikach można zastosować moduł zewnętrzny Ekip E-Hub, który zainstalowany na szynie DIN pozwala gromadzić dane z całego systemu za pośrednictwem analogowych oraz cyfrowych wejść i wyjść, a następnie przesyłać dane do chmury.

I na zakończenie rzecz być może dla wielu najważniejsza – za pośrednictwem systemu EDCS nie można w żaden sposób sterować aparatami czy wyłącznikiem w rozdzielnicy. Nie ma więc możliwości, by jakikolwiek nieautoryzowany dostęp do danych pozwolił na przykład na wyłącznie zasilania. System jest bowiem przygotowany tylko i wyłącznie do pozyskiwania i wysyłania danych i jedynie taką funkcję może spełniać, gwarantując bezpieczeństwo monitorowanej infrastruktury. 

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl