Mniejsze i większe kompresory coraz częściej pojawiają się w ofertach sklepów dla majsterkowiczów i osób, które wiele napraw i prac przydomowych wolą wykonywać samodzielnie. Czy jednak kompresor faktycznie jest przydatnym urządzeniem? Do czego w rzeczywistości możemy go wykorzystać?
Wszystkim, którzy wybierają się na zakupy w poszukiwaniu odpowiedniego kompresora, na początek przyda się jedna ważna informacja. Otóż, wbrew przyjętemu powszechnie nazewnictwu, kompresor i sprężarka nie zawsze są tym samym. Mówiąc prościej, z technicznego punktu widzenia każdy kompresor jest sprężarką, jednak nie każdą sprężarkę można nazwać kompresorem. Skąd ta różnica? Żeby to wyjaśnić, należy choćby w skrócie przedstawić podział sprężarek i kompresorów.
Sprężarki, w zależności od stosunku sprężania, możemy podzielić na trzy odrębne grupy. Są to:
Same kompresory z kolei podlegają kolejnemu podziałowi wyróżniającemu między innymi:
Jeszcze bardziej szczegółowy podział nakazuje wśród kompresorów wyporowych wyróżnić:
Jeśli zaś chodzi o kompresory przepływowe, to w tej grupie urządzeń wyodrębnić można:
Każdy z opisanych wyżej typów kompresorów jest oczywiście dostępny w różnych wariantach cenowych i gabarytowych, jednak najpopularniejsze na rynku cały czas pozostają kompresory wyporowe, a zwłaszcza proste kompresory tłokowe.
Kompresor pozostający na wyposażeniu przeciętnego gospodarstwa domowego oferuje naprawdę sporo możliwości zastosowania. Pierwszą i naturalną myślą zawsze będzie wykorzystanie go do napełniania powietrzem różnego rodzaju przedmiotów, przede wszystkim opon, basenów dmuchanych, materaców czy nawet piłek.
Kompresory i sprężarki stanowią również źródło zasilania dla wielu narzędzi pneumatycznych, na czele z tzw. pistoletami służącymi do malowania przy pomocy praktycznie dowolnego rodzaju farb i olejów. Dzięki sprężarce możemy z łatwością i bardzo szybko pomalować mieszkanie, ogrodzenie, barierki, dowolne powierzchnie metalowe oraz drewniane. Jedyną trudność stanowi tu opanowanie techniki malowania z użyciem pistoletu oraz odpowiednie przygotowanie farby.
Oprócz pistoletów malarskich, kompresory zasilą również m. in. wkrętarki oraz młotki pneumatyczne, które nieraz okazują się bardzo przydatne, zwłaszcza w czasie większego remontu.
Siła sprężonego powietrza przyda nam się również do usuwania wszelkiego rodzaju zabrudzeń, zwłaszcza tych, których nie sposób usunąć przy użyciu wody. Dzięki kompresorowi możemy np. przedmuchać nagromadzone w dowolnym mechanizmie błoto, trawę lub innego typu substancje.
REKLAMA |
REKLAMA |