Wertykulacja i aeracja, czyli najlepszy sposób na piękny i zadbany trawnik
Wiosna to idealny czas na rozpoczęcie prac ogrodowych. Niestety, mimo wielu letnio-jesiennych zabiegów (takich jak regularne koszenie, nawożenie i podlewanie), trawnik po zimie nierzadko wygląda gorzej, niż byśmy oczekiwali.
Bardzo często przyczyną tego stanu może być zaniedbanie fundamentalnych - i jeszcze nie przez wszystkich znanych - zabiegów, takich jak aeracja i wertykulacja gleby. Wciąż niewiele osób wie, że są to bardzo istotne czynności, które mają znaczący wpływ na wygląd i stan całego trawnika. A przecież wertykulatory i aeratory łatwo można zakupić w sprawdzonych sklepach, takich jak Jula: https://www.jula.pl/catalog/ogrod/maszyny-ogrodowe/maszyny-do-pielegnacji-trawnikow/wertykulatory/.
Wertykulacja trawnika
Wertykulacja trawnika to zabieg, który polega na płytkim i pionowym nacinaniu darni, na głębokość od około 3 do 6 cm. Do tej czynności wykorzystuje się wertykulator. Wertykulatory mają za zadanie usunięcie starej, martwej drani, która przypomina filc. Czynność ta umożliwia przenikanie światła, tlenu i wody do korzeni traw, co automatycznie zwiększa skuteczność nawożenia i podlewania trawnika. Wertykulatory napowietrzają i oczyszczają trawnik za pomocą licznych noży, które osadzone są na ruchomych bębnach. Metoda wertykulacji umożliwia również pozbycie się chwastów i mchu, które znacznie utrudniają odpowiednie zaopatrzenie trawnika, z powodu swojego płytkiego ukorzenienia. Powierzchniowe nacinanie darni działa na nie zabójczo i co najważniejsze nie uszkadza korzeniącej się trawy. Zabiegi z wertykulatorem wykonywane są zwłaszcza wczesną wiosną, najlepiej po pierwszym koszeniu, ponieważ znacznie przyśpiesza to odbudowę trawnika po mroźnym okresie.
Ze względu na rodzaje, wyróżnić można wertykulatory ręczne, elektryczne, spalinowe i akumulatorowe.
- Wertykulator ręczny – jest to coraz rzadziej wybierany rodzaj wertykulatora, z powodu znacznego nakładu sił, którego wymaga użytkowanie go. Wertykulator ręczny to odmiana grabi, które składają się z wąskich, sztyletowatych zębów, wcinających się w glebę na długość kilku centymetrów i może występować w formie nakładki na buty, lub w formie walca.
- Wertykulator elektryczny i akumulatorowy – bardzo przyjazne dla środowiska, nie wytwarzają żadnych spalin i pracują zdecydowanie ciszej, niż te spalinowe. Wertykulatory elektryczne i akumulatorowe to najlepsze rozwiązanie dla posiadaczy przeciętnej wielkości trawnika. Urządzenie wyposażone jest w koła jezdne, obudowę z tworzywa ABS, kosz na filc i wałek z zębami tnącymi.
- Wertykulator spalinowy – posiada znacznie większą moc, jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli dużych trawników. Urządzenie praktyczniejsze, wyposażone w silnik czterosuwowy, również w obudowie ABS lub stalowej, w wałek nacinający, koła jezdne i kosz na filc.
Aeracja trawnika
Bardzo istotnym zabiegiem, który doskonale napowietrza trawnik, poprzez głębokie nakłuwanie kolcami, jest aeracja. Pod wpływem aeracji, korzenie trawy są silniejsze, a darń znacznie się wyrównuje. W przeciwieństwie do wertykulacji, zabieg ten jest delikatniejszy, ponieważ darń nie jest nacinana, lecz tylko nakłuwana. Wpływ na glebę jest jednak większy, ponieważ nakłuwanie wykonywane jest nawet na głębokość 15 centymetrów, co pozwala skuteczniej dotrzeć do systemu korzeniowego trawy. Taki zabieg można wykonać nawet za pomocą wideł, lecz patrząc na to, że na 1m2 powinno wykonać się w darni nawet 200 otworów, może to być dość żmudny i czasochłonny proces. W związku z tym, na rynku znaleźć można duży wybór specjalnych urządzeń zwanych aeratorami, które również dzielą się na kilka rodzajów: aeratory bez napędu, elektryczne, akumulatorowe i spalinowe.
- Aeratory bez napędu – występują jako nakładki na buty, z nabitymi gwoździami lub jako walec w postaci obręczy z kolcami.
- Aeratory elektryczne i akumulatorowe – bardzo ekologiczne rozwiązanie, urządzenia te nie wytwarzają spalin, ani nie powodują hałasu, wyposażone są w odporną na uderzenia plastikową obudową, w koła jezdne, wałek roboczy z rurkowatymi bolcami i regulator wysokości.
- Aeratory spalinowe – urządzenia wyposażone w mocne, czterosuwowe silniki, wałek roboczy, duże koła jezdne, często kosz i regulator wysokości.
Wertykulator i aerator w jednym? To możliwe!
Wnioskując, do pielęgnacji trawnika nie zawsze wystarczy tylko podkaszarka lub kosiarka. Zielony dywan z trawy wymaga skrupulatnej i sumiennej pielęgnacji, a pracę można sobie jeszcze bardziej ułatwić, inwestując w wertykulator i aerator w jednym. Rynek oferuje takie rozwiązania - obecnie w wielu sklepach można znaleźć takie urządzenia, w bardzo korzystnych cenach. Warto między innymi zwrócić uwagę na ofertę cenową Juli: https://www.jula.pl/catalog/ogrod/maszyny-ogrodowe/maszyny-do-pielegnacji-trawnikow/wertykulatory/wertykulator-aerator-2w1-721440/.
Ceny tego typu urządzeń wahają się w różnych przedziałach, w zależności od ich jakości oraz marki. Przy zakupie, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonano obudowę, moc silnika i noże. Piękny i zadbany trawnik to nie lada wyzwanie, lecz pamiętajmy, że z odpowiednio dobranym sprzętem, jego osiągnięcie jest znacznie łatwiejsze.
REKLAMA |




