Internet Rzeczy (IoT – Internet of Things) to wszystko, co jest podłączone przewodowo lub bezprzewodowo do sieci. Urządzenia IoT działają autonomicznie i realizują wyznaczone dla nich zadania. Dzięki elementom IoT możemy kontrolować oraz monitorować wszystkie nasze dobra i zasoby, w tym dom, samochód, środowisko, przedsiębiorstwo czy idąc dalej - infrastrukturę miejską. Ta łączność - możliwa dzięki szeregowi nowoczesnych komponentów oraz bezprzewodowych i przewodowych protokołów - umożliwia projektantom tworzenie "inteligentnych" urządzeń.
Istnieje cała masa przykładów urządzeń podłączonych do sieci w takich dziedzinach jak gry, rozrywka, fitness i zdrowiu, gdzie technologie rozwijają się naprawdę szybko, zwłaszcza że zaawansowane układy, które mogą wykrywać i wysyłać dane, są już dostępne w bardzo przystępnych cenach. Każdego dnia do sieci dołącza coraz więcej elementów począwszy od telefonów, samochodów, budynków czy drobnych czujników monitorujących różne wielkości fizyczne i przesyłających dane do ogromnych baz danych. Szacuje się, że w 2020 roku podłączonych do sieci będzie od 25 mld do 50 mld urządzeń*.
Na pewno każdy doceni rozwiązanie, dzięki któremu podłoga w kuchni byłaby ciepła kiedy jesteśmy w domu, a o poranku czekałaby na nas świeżo zaparzona kawa zrobiona na kilka sekund po tym jak skończyliśmy brać prysznic. Domowe rozwiązania IoT mogą też dbać o nasz portfel poprzez bilansowanie energii zużywanej na ogrzewanie i wentylację naszych czterech kątów zgodnie z upodobaniami mieszkańców.
Oczywiście do stworzenia i podłączenia tych "Rzeczy", które na co dzień usprawniają i upraszczają nasze życie, potrzebny jest ktoś „techniczny”. Tu pole do popisu mają nie tylko inżynierowie elektronicy projektujący gotowe rozwiązania. Dziś łatwy dostęp do komponentów pozwalających urzeczywistnić nasze marzenia o inteligentnym, funkcjonalnym i oszczędnym domu mają również hobbyści dysponujący wiedzą techniczną.
Do zapewnienia poprawnej pracy urządzeń IoT należy na etapie projektowania zadbać o pewne podstawowe elementy takie jak zasilanie, komunikacja, zapis danych (gniazda kart pamięci). Tutaj z pomocą przychodzi nam firma Molex, która kompleksowo wspiera rozwiązania IoT w zakresie złączy, wtyków, gniazd, anten przeznaczonych dla Internetu rzeczy.
Molex oferuje szeroką gamę złącz typu Board-to-Board do zastosowań o dużej szybkości, dużej gęstości i dużej mocy. Dzięki ich wykorzystaniu możemy zminiaturyzować projekt poprzez układanie płytek PCB w formie stosu jedna na drugiej.
Omówiony tu zalążek oferty Molexa pokazuje jak bogaty zakres elementów mają inżynierowie do dyspozycji podczas projektowania urządzeń IoT. Amatorzy-hobbiści powinni zwrócić uwagę na wielkość zamawianych złącz np. element 505070-0620 posiada rozstaw pinów 0,15mm – w warunkach domowych bardzo ciężko postawić takie złącze na płycie PCB i przylutować bez zwarć ścieżek. Zachęcam do zapoznania się asortymentem firmy Molex, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie i niejednokrotnie się zdziwi nad innowacyjnością ich produktów.
[*] https://www.iab.org.pl/wp-content/uploads/2015/09/Raport-Internet-Rzeczy-w-Polsce.pdf
REKLAMA |
REKLAMA |