Internet Rzeczy w twoim domu – przegląd złączy Molex dla rozwiązań IoT - ELEKTRONIKA - MOLEX - MONTAŻ POWIERZCHNIOWY - INTERNET OF THINGS - INTERNET RZECZY - ZŁĄCZA DO PŁYTEK - PROJEKTOWANIE IOT - APLIKACJE IOT - ZŁĄCZA USB
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Internet Rzeczy w twoim domu – przegląd złączy Molex dla rozwiązań IoT
drukuj stronę
poleć znajomemu

Internet Rzeczy w twoim domu – przegląd złączy Molex dla rozwiązań IoT

Internet Rzeczy (IoT – Internet of Things) to wszystko, co jest podłączone przewodowo lub bezprzewodowo do sieci. Urządzenia IoT działają autonomicznie i realizują wyznaczone dla nich zadania. Dzięki elementom IoT możemy kontrolować oraz monitorować wszystkie nasze dobra i zasoby, w tym dom, samochód, środowisko, przedsiębiorstwo czy idąc dalej - infrastrukturę miejską. Ta łączność - możliwa dzięki szeregowi nowoczesnych komponentów oraz bezprzewodowych i przewodowych protokołów - umożliwia projektantom tworzenie "inteligentnych" urządzeń.

Co nam daje IoT?

Istnieje cała masa przykładów urządzeń podłączonych do sieci w takich dziedzinach jak gry, rozrywka, fitness i zdrowiu, gdzie technologie rozwijają się naprawdę szybko, zwłaszcza że zaawansowane układy, które mogą wykrywać i wysyłać dane, są już dostępne w bardzo przystępnych cenach. Każdego dnia do sieci dołącza coraz więcej elementów począwszy od telefonów, samochodów, budynków czy drobnych czujników monitorujących różne wielkości fizyczne i przesyłających dane do ogromnych baz danych. Szacuje się, że w 2020 roku podłączonych do sieci będzie od 25 mld do 50 mld urządzeń*.

Na pewno każdy doceni rozwiązanie, dzięki któremu podłoga w kuchni byłaby ciepła kiedy jesteśmy w domu, a o poranku czekałaby na nas świeżo zaparzona kawa zrobiona na kilka sekund po tym jak skończyliśmy brać prysznic. Domowe rozwiązania IoT mogą też dbać o nasz portfel poprzez bilansowanie energii zużywanej na ogrzewanie i wentylację naszych czterech kątów zgodnie z upodobaniami mieszkańców.

Oczywiście do stworzenia i podłączenia tych "Rzeczy", które na co dzień usprawniają i upraszczają nasze życie, potrzebny jest ktoś „techniczny”. Tu pole do popisu mają nie tylko inżynierowie elektronicy projektujący gotowe rozwiązania. Dziś łatwy dostęp do komponentów pozwalających urzeczywistnić nasze marzenia o inteligentnym, funkcjonalnym i oszczędnym domu mają również hobbyści dysponujący wiedzą techniczną.

Do zapewnienia poprawnej pracy urządzeń IoT należy na etapie projektowania zadbać o pewne podstawowe elementy takie jak zasilanie, komunikacja, zapis danych (gniazda kart pamięci). Tutaj z pomocą przychodzi nam firma Molex, która kompleksowo wspiera rozwiązania IoT w zakresie złączy, wtyków, gniazd, anten przeznaczonych dla Internetu rzeczy.

Molex oferuje szeroką gamę złącz typu Board-to-Board do zastosowań o dużej szybkości, dużej gęstości i dużej mocy. Dzięki ich wykorzystaniu możemy zminiaturyzować projekt poprzez układanie płytek PCB w formie stosu jedna na drugiej.

 

Kategoria IoT: Komunikacja I/O  

Nr części: 505660-0620

Złącze miniaturowe płytka do płytki, montaż powierzchniowy, złącze poziome, 6 wyprowadzeń, 0,15mm rozstaw, wysokość 0,6 mm, szerokość 2,0 mm 

 

Miniaturowe złącza wielkości zaledwie 2 mm umożliwiające transmisję pomiędzy płytkami PCB sześciu sygnałów niskonapięciowych znajdą zastosowanie we wszystkich urządzeniach elektroniki „noszonej” tj. smartwatchy, rejestratorów ćwiczeń, medycynie, asystentach głosowych, nawigacjach itp.

Złącze miniaturowe płytka do płytki
  

Kategoria IoT: Zasilanie

Złącza Mini-Fit znajdą zastosowanie w elementach wykonawczych/sterowniczych, w których będziemy chcieli sterować odbiornikami o większej mocy np. oświetlenie, ogrzewanie itp.

 

Nr części: 26-01-3115

Złącze Mini-Fit Podwójne (żeńskie) z 4 wyprowadzeniami, max obciążalność pozłacanych styków 13 A.

 

Nr części: 39-01-2045

Złącze Mini-Fit Podwójne (męskie), 4 wyprowadzenia, max obciążalność 13 A, pozłacane.

 

 

Złącza Mini-Fit

  

Kategoria IoT: Komunikacja I/O + zasilanie

Nr części: 104249-0810

Złącze Hybrydowe SMT (żeńskie) płytka do płytki PCB, rozstaw 0,8 mm, wysokość 0,75 mm, 4 złącza zasilające i 4 złącza sygnałowe.

Nr części: 104250-0820

Złącze Hybrydowe SMT (męskie) płytka do płytki PCB, rozstaw 0,8 mm, wysokość 0,75 mm, 4 złącza zasilające i 4 złącza sygnałowe

Powyższe złącza przeznaczone do połączeń płytek PCB umożliwiające przekazanie prócz 4 sygnałów komunikacyjnych, sygnał zasilania. Złącza gwarantują trwałość i stabilność połączeń. Do zastosowania we wszystkich rozwiązaniach IoT w następujących obszarach: środowisko, gospodarka wodna, przemysł, produkcja, transport, energia, miasta, budynki, mieszkania, zdrowie, życie.

Złącze Hybrydowe SMT (żeńskie) płytka do płytki PCB,

Nr części: 505070-0620

Złącze miniaturowe płytka do płytki, montaż powierzchniowy, złącze poziome, 6 wyprowadzeń, 0,15 mm rozstaw, wysokość 0,6 mm, szerokość 2 mm  do montażu powierzchniowego o rozstawie pinów zaledwie 0,15 mm i wysokości 0,5 mm oraz niewielkiej szerokości 2 mm.

Nr części: 105450-0101

Złącze USB 3.1 typu C w pełni ekranowane przeznaczone do montażu powierzchniowego z pozłacanymi stykami dla zapewnienia niezawodności połączeń na lata.

Złącze USB typu C na dobre zagościło w najnowszych flagowych smartfonach czołowych producentów i jest to przyszły standard elektroniki użytkowej czy nam się to podoba czy nie. Prócz transmisji danych w urządzeniach przenośnych może być używane jako gniazdo zasilania.

Złącze USB 3.1 typu C
  

Kategoria IoT: komunikacja bezprzewodowa

Anteny – czyli jedno z okien na świat układów elektroniki rzeczy umożliwiają połączenie z siecią poprzez transmisję GSM/WIFI/Bluetooth/Z-Wave/Zigbee inżynierowie elektroniki noszonej powinni zwrócić szczególną uwagę na miniaturową antenę 2,4GHz.

Nr części: 146185-0050

Wielopasmowa  antena o częstotliwości pracy 892MHz, 1,9GHz, 4,5GHz w zakresie 824MHz – 960MHz, 1,71GHz – 2,7GHz, 3GHz – 6GHz  i wzmocnieniu 4,2dBi, zastosowanie w urządzeniach wykorzystujących technologię GSM/WLAN elastyczna, samoprzylepna o niewielkiej grubości idealnie dopasowuje się do nieregularnej powierzchni. 15mm szerokości, 85mm długości, przewód 50mm długości

Nr części: 47948-0001

Miniaturowa antena o wymiarach 3mm x 3mm x 4mm i środkowej częstotliwości pracy 2,4GHz i impedancji 50 omów, wzmocnienie sygnału na poziomie 3dBi, maksymalna moc 2W. Element przeznaczony do montażu powierzchniowego do wykorzystania w  urządzeniach wykorzystujących technologię komunikacji Bluetooth, WLAN, Zigbee.

Miniaturowa antena
  

Kategoria IoT: Rejestracja danych

Ogrom danych rejestrowanych z czujników, może być przekazywany online do serwera lub zapisywany i po obróbce przekazywany wyłącznie wynik. Karta pamięci to znakomita forma lokalnego backupu danych na wypadek awarii sieci czy zdarzeń losowych.

Nr części: 502570-0893

Gniazdo karty pamięci microSD do montażu powierzchniowego, rozstaw pinów 1.10mm, typ Push-Push. 

Gniazdo karty pamięci microSD do montażu powierzchniowego, rozstaw pinów 1.10mm, typ Push-Push

Omówiony tu zalążek oferty Molexa pokazuje jak bogaty zakres elementów mają inżynierowie do dyspozycji podczas projektowania urządzeń IoT. Amatorzy-hobbiści powinni zwrócić uwagę na wielkość zamawianych złącz np. element 505070-0620 posiada rozstaw pinów 0,15mm – w warunkach domowych bardzo ciężko postawić takie złącze na płycie PCB i przylutować bez zwarć ścieżek. Zachęcam do zapoznania się asortymentem firmy Molex, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie i niejednokrotnie się zdziwi nad innowacyjnością ich produktów.


[*] https://www.iab.org.pl/wp-content/uploads/2015/09/Raport-Internet-Rzeczy-w-Polsce.pdf

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Farnell, An Avnet Company
Farnell, An Avnet Company
ul. Canal Road , Leeds
tel.  00 800 121 29 67
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl