Bloki rozdzielcze ERGOM - ERGOM - ZACISKI PRZYŁĄCZENIOWE - TECHNIKA MONTAŻOWA - ROZDZIAŁ ENERGII - BLOKI ROZDZIELCZE - TECHNIKA PRZYŁACZENIOWA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Bloki rozdzielcze ERGOM
drukuj stronę
poleć znajomemu

Bloki rozdzielcze ERGOM

fot. Blok rozdzielczy EBR

Zakład Aparatury Elektrycznej ERGOM, od wielu lat obecny na naszym rynku, znany był do tej pory przede wszystkim z produkcji końcówek kablowych, konektorów, narzędzi do obróbki kabli elektrycznych. Warto jednak wiedzieć, że firma inwestuje nie tylko w rozwój wyrobów już istniejących, ale przede wszystkim we wprowadzanie na rynek zupełnie nowych grup wyrobów.

 

Wprowadzając nowe wyroby do swojej oferty, ERGOM zawsze ma na uwadze najwyższą jakość wykonania oraz bezpieczeństwo użytkownika. Każdy wyrób przed dopuszczeniem do sprzedaży przechodzi szereg testów wewnętrznych jak i zewnętrznych, mających na celu potwierdzenie jego funkcjonalności oraz zgodności z aktualnie obowiązującymi normami. Przykładem takiej grupy są bloki rozdzielcze służące do rozdziału energii w rozdzielnicach niskiego napięcia. Warto tutaj dodać, że każdy typoszereg bloków produkowanych przez Ergom został przebadany z wynikiem pozytywny na zgodność z normą PN-EN 60947-1.

Dziś na rynku możemy znaleźć  kilka  typoszeregów bloków oferowanych przez firmę Ergom. Oprócz najbardziej popularnych bloków EBR, Ergom ma  w swojej ofercie: BRC - bloki jednofazowe, BPM - bloki montowane bezpośrednio na szyny miedziane, BRS - bloki z szynami miedzianymi oraz BRK - bloki rozdzielcze kompaktowe.

Pierwszym z wymienionych typoszeregów są bloki EBR. Na typoszereg składają się dwie odmiany dwupolowe oraz trzy odmiany czteropolowe. Prąd znamionowych to w zależności od rozmiaru 100 lub 125 A a napięcie znamionowe izolacji to 500 V. Bloki wykonane są z solidnych, mosiężnych zacisków przyłączeniowych i obudów izolacyjnych wykonanych z poliamidu. Pokrywy bloków wykonane są natomiast z przeźroczystego poliwęglanu umożliwiającego wzrokową kontrolę podłączonych przewodów. 

Modelem rozwojowym tej rodziny są bloki EBR2 posiadające zwiększoną obciążalność prądową (aż 160 A), cechą wyróżniającą je jest podwójna ścianka izolacyjna przy zacisku zasilającym.

Blok rozdzielczy EBR2

Blok rozdzielczy EBR2


Kolejną rodziną produktów w tej grupie są bloki BRC. Bloki te wykonane są w trzech wersjach kolorystycznych:

  • z pokrywą szarą – do odgałęziania przewodów fazowych L1, L2, L3,
  • z pokrywą niebieską – do odgałęziania przewodów neutralnych N,
  • z pokrywą żółto-zieloną – do odgałęziania przewodów ochronnych PE.

Blok rozdzielczy BRC

Blok rozdzielczy BRC

Takie rozwiązanie pozwala na łatwe wizualne odseparowanie zacisków fazowych, neutralnych i ochronnych. Bloki zbudowane są z mosiężnych zacisków umieszczonych w poliamidowych obudowach chroniących obsługę przed przypadkowym dotknięciem części przewodzących. Obudowa wykonana jest w klasie palności V0 według klasyfikacji UL94, a jej wytrzymałość elektryczna izolacji wynosi 2 kV przy napięciu znamionowym 690 V. Obciążalności prądowe bloków wynoszą 101 A (BRC 25) i do 160 A (BRC 35-70). Bloki wykonane są w klasie ochrony IP20. Przyłączane przewody są dokręcane za pomocą dwóch śrub wykonanych ze stali cynkowanej galwanicznie. Takie rozwiązanie zapewnia doskonałą jakość połączenia zarówno pod względem mechanicznym jak również elektrycznym. Gniazdo przyłączeniowe pozwala na bezpośrednie przyłączenie żyły przewodu lub po założeniu końcówki nieizolowanej ERHN bądź izolowanej ERHL.

Największymi blokami w ofercie Ergomu są bloki BRS. BRS posiadają obciążalność prądową od 125 do 400 A. Przyłącza realizowane są za pomocą kabli zakończonych końcówkami kablowymi. Bloki te posiadają możliwość montażu na szynach TSE 35 lub na powierzchni. Składają się z miedzianych gwintowanych szyn zamontowanych na podstawach izolacyjnych, całość dopełnia pokrywa z poliamidu zabezpieczająca obsługę przed przypadkowym dotykiem. Do bloku dołączane są śruby za pomocą których realizowane są przyłącza. Łby śrub posiadają specjalne nacięcia dzięki czemu mogą być dokręcane nie tylko kluczem ale również wkrętakiem upraszczając i minimalizując tym samym czas montażu. Oprócz śrub w komplecie są podkładki kontaktowe zapewniające stały docisk płetw końcówek przewodów podłączonych do szyn w całym okresie użytkowania bloku.

Blok rozdzielczy BRS

Blok rozdzielczy BRS

 

Kolejnym typoszeregiem opisanym jest BPM. Bloki BPM mogą być montowane bezpośrednio na otworowanych szynach zbiorczych lub za pomocą specjalnych przystawek na szynach miedzianych pełnych PMP o grubościach 5 mm lub 10 mm. Wykonane są z mosiądzu, a obciążalność prądowa.

Blok rozdzielczy BPM

Blok rozdzielczy BPM


Ostatnim z opisanych typoszeregów będzie nowość w ofercie Ergomu i innowacja w skali rynku – bloki rozdzielcze kompaktowe BRK. Bloki rozdzielcze kompaktowe jednopolowe posiadają możliwość  montażu na szynach typu TSE, lub na płaskiej powierzchni. Składają się z mosiężnych, cynowanych elementów  przyłączeniowych i obudów izolacyjnych z poliamidu. Pokrywy bloków wykonane z poliwęglanu są demontowalne. Aktualnie w typoszeregu znajdują się bloki o obciążalności prądowej 125-400 A. Zakres przewodów przyłączeniowych to od 35 do 185 mm2. Na szczególną uwagę zasługuje system zacisku przewodu zasilającego, który zapewnia równomierny docisk przewodu. Warto zauważyć, że bloki BRK posiadają możliwość przyłączenia bezpośredniego szyn elastycznych.

Bloki rozdzielcze BRK

Bloki rozdzielcze BRK 


Zacisk przyłączeniowy bloków BRK

Zacisk przyłączeniowy bloków BRK

 

Ergom jest firmą wyznającą zasadę „kto stoi w miejscu zaczyna się cofać”, dlatego ciągły rozwój jest zapisany w naszej strategii. Pion rozwoju stanowi ponad 10% załogi. Nasze działania opierają się na jednym, niezmiennym procesie:

projekt → prototyp, badania → produkcja → testowanie → walidacja, certyfikacja

Dzięki temu jesteśmy w stanie dostarczać klientom produkty stworzone i dostosowane do ich potrzeb. Aktualnie pion rozwoju Ergomu pracuje nad nową rodziną bloków, zdradzając rąbka tajemnicy będą to minibloki montowane na szynę TSE 35 z zaciskami sprężynowymi. Warto również w tym miejscu dodać, że po bardzo dobrym przyjęciu przez rynek modułowych bloków rozdzielczych typu BRK w pierwszym kwartale przyszłego roku typoszereg ten zostanie zdecydowanie powiększony o nowe modele.

Podsumowując, dzięki nowoczesnej linii technologicznej i doświadczonej kadrze pracowniczej jesteśmy w stanie zaoferować klientom komplementarną ofertę bloków rozdzielczych w najwyższej jakości. Wszystko to sprawia, że Ergom jest solidnym partnerem w biznesie. 

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Marcus
Fajny i ciekawy artykuł, przyjemnie się czytało oraz jest zrozumiały. Zastanawiam się dlaczego takich informacji nie można zawierać w normalnych katalogach producentów, to nie jest chyba aż taki wysiłek by opisać grupę prodkuków.
Zakład Aparatury Elektrycznej ERGOM Sp. z o.o.
ul. Nowe Sady 10, Łódź
tel.  801 000 275
www.ergom.com
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl