Partnerzy:

Reklama

Czy specjalne taryfy elektryczne zmienią polski rynek urządzeń grzewczych?

Pompa ciepła

Jedną z rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w związku z występowaniem smogu w Polsce jest wprowadzenie taryf elektrycznych dla urządzeń grzewczych

Jedną z rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM) w sprawie działań niezbędnych do podjęcia w związku z występowaniem na znacznym obszarze kraju wysokiego stężenia zanieczyszczenia powietrza, jest wprowadzenie taryf elektrycznych dla urządzeń grzewczych. Zdaniem prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) Pawła Lachmana specjalna taryfa elektryczna może szybko zmienić rynek urządzeń grzewczych w Polsce znacząco zwiększając udział pomp ciepła już w ciągu najbliższych kilku lat.

 – Decyzja o wprowadzeniu specjalnych taryf dla elektrycznych urządzeń grzewczych w Polsce, może spowodować wzrost znaczenia pomp ciepła zarówno w budynkach nowych, jak też termomodernizowanych. Zagadnienie to jest niezwykle istotne z punktu widzenia całej branży grzewczej, dlatego też postanowiliśmy by był to jeden z wiodących tematów VI Kongresu PORT PC. Podczas tegorocznej konferencji przedstawione zostaną m.in. dokładne analizy aktualnych taryf elektrycznych w Polsce oraz skutki ekonomiczne i wpływ nowej taryfy na rynek branży grzewczej. W trakcie Kongresu postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy pompa ciepła już w niedalekiej przyszłości będzie silną konkurencją dla taniego kotła gazowego, kotła elektrycznego, czy kotła węglowego – mówi Paweł Lachman.

 – Już dzisiaj widać, że pompy ciepła idealnie wpisują się w politykę Unii Europejskiej związaną z tzw. „pakietem zimowym”, który dotyczy m.in. promowania elektryfikacji i dekarbonizacji sektora ogrzewania. Pompy ciepła to urządzenia, które już dzisiaj są gotowe na dekarbonizację systemów ciepłowniczych. Przy zwiększeniu udziału zielonej energii elektrycznej pośrednia emisja dwutlenku węgla związana z pracą pomp ciepła będzie najniższa spośród wszystkich dostępnych rozwiązań grzewczych. Przy obecnym polskim miksie energetycznym emisja związana z wyprodukowaniem jednej jednostki ciepła – wykorzystując pompę ciepła typu powietrze/woda – jest o ok. 10% niższa w porównaniu z typowym kotłem gazowym, w przypadku zastosowania gruntowej pompy ciepła emisja zmniejsza się nawet o 30% – dodaje prezes PORT PC.

Zagadnieniem związanym z elektryfikacją sektora ogrzewania jest również wprowadzony w Polsce system opustu, który promuje połączenie technologii pomp ciepła i systemów fotowoltaicznych w nowych budynkach. Podczas jesiennej konferencji PORT PC przedstawiona zostanie również szczegółowa analiza takich rozwiązań wraz z narzędziami w postaci arkuszy kalkulacyjnych – dedykowanych instalatorom i projektantom urządzeń grzewczych.

VI Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła  pod hasłem „Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości” odbędzie się już 26 października br. w Warszawie. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia oraz do rejestracji. 

Źródło: PORT PC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

OSTATNIE WPISY

Może Ci się spodobać także...

Tech Sterowniki panel kontrolny sinum Tech CP-04m
2025 rokiem stabilizacji i ostrożnego optymizmu w branży instalacyjno-grzewczej

Po kilku latach dynamicznych zmian i dużej niepewności rok 2025 przyniósł branży instalacyjno-grzewczej pierwsze oznaki stabilizacji. Choć wyniki sprzedaży w...

Zewnętrzna pompa ciepła typu monoblok
W 2025 roku Polacy kupili niemal tyle samo pomp ciepła co w 2024, większość bez dotacji
Dane sprzedaży pomp ciepła do wodnych instalacji centralnego ogrzewania do kanałów dystrybucji (tzw. sell-in)...
Zewnętrzna pompa ciepła typu monoblok
Pompy ciepła w artykułach grozy
PORT PC wskazuje na dezinformację, niezweryfikowane opinie i wyliczenia anonimowych ekspertów od pomp ciepła...